Wielkie i małe odkrycia ludzkości mają jedno podłoże – ciekawość, którą kieruje się człowiek w swoim poznawaniu i oswajaniu świata. Chęć zobaczenia czegoś nieuchwytnego z bliska była zapewne dominującym pragnieniem wynalazców lornetki.
Lornetka myśliwska – nieco historii
Urządzenia pozwalające na obserwację w zbliżeniu skonstruowano w początkach wieku XVII. Najpierw były to lunety – teleskopy niezbędne do obserwacji astronomicznych; lornetki bardziej poręczne i kompatybilne z ludzkim sposobem widzenia zaczęły powstawać nieco później, ale w tym samym stuleciu.Lornetki szybko znalazły szerokie zastosowanie. Stały się nieodzowne dla bywalców teatrów i oper, torów wyścigów konnych; niezbędne i pomocne na wyposażeniu myśliwych oraz obserwatorów przyrody, nieocenione dla celów militarnych.
Lornetki myśliwskie – budowa
Budowa i sposób działania zasadniczo nie zmieniły się od wieków. Zmianie uległy parametry optyczne sprzętu oraz materiały, z jakich lornetki są produkowane.
Lornetka myśliwska zbudowana jest z trzech elementów optycznych:
Pierwszy to obiektyw z układem soczewek, których zadaniem jest skupianie światła. Podczas tego procesu w soczewkach powstaje obraz rzeczywisty i odwrócony. Im więcej soczewek w obiektywie, tym ilość światła, a to w praktyce oznacza wysoką jakość obrazu.
Drugi element to okular – pozwala na powiększanie, czyli zbliżanie obrazu obserwowanego obiektu.
Trzeci składnik lornetkowej optyki, to pryzmat. Jego rolą jest ustawienie odwróconego w obiektywie obrazu w taki sposób, aby ludzi wzrok mógł ten obraz odebrać jako rzeczywisty.
Optyka lornetki wymaga solidnej obudowy oraz mechaniki, która pozwala zmieniać parametry, przy jednoczesnym zachowaniu stałego położenia układu soczewek i pryzmatów względem siebie. Na obudowę składają się dwa połączone mostkiem tubusy.
Czy warto kupić lornetki używane?
Lornetki myśliwskie należą do szczególnej kategorii sprzętu optycznego, głównie na warunki użytkowania. Podczas polować zmienne bywa natężenie światła (czasem są to wyprawy nocne), rozmaita pogoda, a przy polowaniach w ruchu znaczenie ma waga lornetki. Wysokiej jakości lornetki myśliwskie cechują się nie tylko doskonałą optyką, ale są także lekkie, odporne na działanie wilgoci i temperatury. Sprzęt spełniający takie wymogi jest jednak drogi – ceny najlepszych lornetek myśliwskich mogą osiągać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto więc dobrze przemyśleć zakup lornetki – doskonałą alternatywą dla sprzętu nowego fabrycznie mogą okazać się lornetki używane, które mając nieznaczne ślady użytkowania spełniają wszelkie wymogi wysokiej klasy sprzętu optycznego.