Skip to content Skip to footer

Jakie badania wykonuje podolog Katowice?

Osoby, które w najbliższym czasie planują odwiedzić gabinet podologiczny Katowice powinny dowiedzieć się nieco więcej o badaniach, które najprawdopodobniej mogą być wykonane. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo właśnie, jakie badania wykonuje podolog Katowice i jak one przebiegają.

Badania manualne

Podczas badań ortopedyczno-fizjoterapeutycznych bardzo dokładnie sprawdza się ruchomość poszczególnych stawów stopy. Szczególną uwagę zwraca się przede wszystkim na prawidłowe ustawienie miednicy. Jednym z głównych zadań badań manualnych jest także sprawdzenie, czy u pacjenta nie występują przykurcze, osłabienia i zaniki mięśniowe. Możliwe jest to do ocenienia tylko dzięki obserwowaniu poszczególnych wzorców ruchowych. To właśnie dzięki tym badaniom podolog Katowice jest w stanie ustalić, czy potrzebna jest pomoc wkładki ortopedycznej.

Badanie na podoskopie

Profesjonalny gabinet podologiczny Katowice powinien być wyposażony w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie badań komputerowych. Pacjenci stają na specjalnym podoskopie, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie wysklepienia i kształtu stopy. To właśnie dzięki temu badaniu można upewnić się, czy stopa jest wydrążona z prawidłowym łukiem podłużnym, czy poprzecznym. Podczas badania na podoskopie dość często przeprowadza się dodatkowe testy dynamiczne i funkcjonalne, dzięki którym można dowiedzieć się, jak stopa zachowuje się w określonych ruchach.

Badanie na plantografie (statyczne i dynamiczne)

Współczesna podologia Katowice cały czas się rozwija, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, możliwe jest wykrycie nawet niewielkich prawidłowości. W wielu gabinetach podologicznych korzysta się na przykład z pomocy plantografu, dzięki któremu można dokładnie sprawdzić poszczególne strefy nacisku stopy. Sprawdzane są strefy statyczne i dynamiczne. Dzięki badaniu na plantografie można uzyskać informacje nie tylko na temat kształtu wysklepienia stopy, ale również na temat stref nadmiernego obciążenia i stref niedociążonych. W dużej mierze to właśnie dzięki temu badaniu, można zauważyć różnice pomiędzy lewą, a prawą stopą. Opierając się na odbitkach plantograficznych doświadczony podolog może zaplanować rozmieszczenie specjalnych elementów korygujących na wkładkach. Jak wspomniano powyżej podologia Katowice cały czas się rozwija, dlatego też podolodzy co roku oferują nowe urządzenia i metody, dzięki którym są w stanie przeprowadzić szczegółowe badania.

.