Skip to content Skip to footer

Jakie można wyróżnić rodzaje płyt meblowych?

Meble z litego drewna oczywiście wyróżniają się niezwykłą elegancją, jednak są bardzo drogie, a także wymagają od użytkowników odpowiedniej pielęgnacji. Przyczyniło się to do rosnącej popularności płyt drewnopodobnych. Na rynku dostępne są bowiem płyty pilśniowe, wiórowe czy paździerzowe. Na które rozwiązanie warto się zdecydować?

Płyty wiórowe

Należy zdawać sobie sprawę, że obecnie płyty wiórowe zaliczane są do najpopularniejszych płyt meblowych. Wykorzystuje się je nie tylko w budownictwie, ale również meblarstwie. Ponadto płyty produkowane są ze specjalnie do tego celu przygotowanych, właściwie sprasowanych wiórów drzewnych, które są połączone syntetycznym klejem.

Należy również zaznaczyć, że powierzchnia płyt wiórowych doskonale będzie nadawała się do oklejania fornirem czy szlifowania. Płyty wiórowe użytkownicy mogą wykorzystać zarówno do produkcji mebli skrzyniowych, jak i tapicerowanych. Dodatkowo z roku na rok coraz częściej wytwarzane są z nich meble biurowe.

Płyty paździerzowe

Z kolei płyty paździerzowe doskonale sprawdzą się nie tylko w meblarstwie, ale również w budownictwie. Należy zdawać sobie sprawę, że do ich wyrobu stosowane są oczyszczone paździerze konopne albo lniane, które są spajane pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze. Warto zaznaczyć, że do spajania wykorzystywany jest klej syntetyczny. Nie wszyscy wiedzą, że na rynku można obecnie zaopatrzyć się w płyty wiórowo-paździerzowe, których proces powstawania jest bardzo podobny do do paździerzowych.

Należy wiedzieć, że płyty paździerzowe są gładkie. Ponadto można wykańczać je na różne sposoby. Wszystko zależeć będzie od tego, gdzie dokładnie mają być zastosowane. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że meble, które są wykonywane z płyt paździerzowych powinno się przechowywać we właściwych warunkach. Użytkownicy przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie muszą znać wymiary płyty meblowej.

Płyty pilśniowe

Płyty pilśniowe wykorzystywane są nie tylko i wyłącznie w meblarstwie, ale również do produkcji paneli podłogowych. Warto wiedzieć, że produkowane są z drobnego drewna. Należy również zdawać sobie sprawę, że proces tworzenia zachodzi przeważnie przez spilśnienie oraz uformowanie rozwłóknionej tkanki drzewnej we właściwych warunkach temperaturowo-ciśnieniowych.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że podczas procesu dodawany jest klej syntetyczny. Do zdecydowanie najbardziej istotnych właściwości wymienionego rodzaju płyt należy zaliczyć wysoką odporność na temperaturę czy wilgoć. Ponadto bardzo charakterystyczne dla pilśni jest to, że może mieć zarówno różną twardość, jak i grubość. Należy pamiętać, aby przy wyborze zadbać o odpowiednie wymiary płyty meblowej.