Skip to content Skip to footer

Jak wybrać dobrą hodowlę psów myśliwskich?

Postanowienie, że kupię psa myśliwskiego jest dopiero wstępem do jego właściwego zakupu. Należy jeszcze zdecydować, jakiej rasy psa potrzebujemy, gdyż będzie to przesądzać o tym, czy spełni nasze oczekiwania. Kolejnym, o ile nie najważniejszym krokiem jest wybór źródła, z którego go pozyskamy. Psy myśliwskie na sprzedaż znajdziemy na wielu internetowych portalach, ale czy warto kupować je przez internet? A może lepiej jednak skorzystać usług okolicznych hodowli?

Psy myśliwskie ogłoszenia sprzedaży on-line.

Psy myśliwskie na sprzedaż oferują sprzedawcy indywidualni oraz hodowle. Sprzedawcą indywidualnym może być osoba, która posiadając sukę rasowego psa myśliwskiego jednorazowo zdecydowała się na jej pokrycie. Ogłoszenia takie znajdziemy na popularnych portalach aukcyjnych i sprzedażowych. Nie można od razu wyrokować, że zakup psa myśliwskiego z takiego źródła będzie zawsze ryzykowne, ale może wiązać się z różnymi problemami. Po pierwsze nie mamy pewności, czy pies, którego zakupimy posiada rodowód i odpowiednią opiekę weterynaryjną. Do tego istnieje większe prawdopodobieństwo, że nieumiejętne krycie spowoduje wystąpienie wad genetycznych.

Profesjonalne hodowle, szczególnie te rejestrowane i kontrolowane przez Związek Kynologiczny w Polsce będą dawały większą gwarancję na udany zakup. Poza tym należy mieć na uwadze, że kupowanie psa bez jego wcześniejszego obejrzenia jest bardzo nierozsądne. Bez względu na to, czy będziemy nasze psa myśliwskiego nabywać od hodowcy czy okazjonalnego sprzedawcy, warto pojechać po niego osobiście.

Kupię psa myśliwskiego, ale tylko z rejestrowanej hodowli!

Rejestracja hodowli w ZKwP jest gwarantem tego, że dopuszczone do rozrodu psy były wcześniej badane. Wyklucza się w ten sposób ryzyko, iż potomstwo odziedziczy jakąś wadę genetyczną. Natomiast nie należy przez to skreślać hodowli nierejestrowanych. Nie tylko wpis do rejestru świadczy o tym, że dana hodowla jest godna zaufania. Psy myśliwskie ogłoszenia o ich sprzedaży mogą pochodzić z różnych źródeł. Ważne jest, abyśmy hodowlę odwiedzili osobiście. Wtedy będziemy w stanie ocenić czy psy myśliwskie na sprzedaż są otaczane odpowiednią opieką. Łatwo zauważymy, czy przetrzymywano je w dobrych higienicznych warunkach. Możemy przejrzeć książeczkę zdrowia i określić, czy psy przeszły wszystkie szczepienia i są pod stałą opieką weterynaryjną oraz upewnić się, że posiadają rodowód. Pamiętajmy, iż zakup psa myśliwskiego to nie tylko nabywanie narzędzia ułatwiającego polowanie, ale i odpowiedzialna decyzja o podjęciu opieki nad wieloletnim przyjacielem.