Skip to content Skip to footer

Jak działają alkomaty profesjonalne?

Policjanci cały czas informują, żeby nie wsiadać do auta po spożyciu alkoholu. Niestety wiele osób to dalej bagatelizuje, ponieważ są przekonani o swojej trzeźwości. Żeby to sprawdzić, warto wyposażyć się w alkomat policyjny, który jest na wyposażeniu normalnych służb.

Czym jest alkomat policyjny?

Takie urządzenie jest niezwykle precyzyjne, dzięki czemu pomiary rzeczywiście odzwierciedlają stan faktyczny. Nietrzeźwi kierowcy są bardzo dużym problemem i przyczyniają się do większości wypadków na drogach. Jeżeli nic w tej kwestii nie zrobimy to będzie jeszcze gorzej. Alkomaty profesjonalne mają czytelny wyświetlacz LCD oraz prostą budowę. Obsługa takiego urządzenia również nie jest ciężka, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby nie powinny mieć żadnych problemów. Skuteczność kampanii reklamowych nawołujących do zachowania abstynencji kierowców jest raczej niska. Polacy są narodem, który lubi wypić, ale niestety wyróżniamy się również na tle Europy niechlubnym wskaźnikiem wypadków osób pijanych na drogach. Żeby mieć pewność otrzymanych wyników alkomat musi posiadać atest. Oznacza to, że alkomat policyjny spełnia rygorystyczne normy i został dopuszczony do użytku.

Kontrolowanie pomiarów

Za kontrolowanie urządzeń pomiarowych odpowiedzialne są wyspecjalizowane organizacje. One także udzielają wszelkich atestów, dlatego producenci alkomatów powinni się do nich zgłaszać. Jazda samochodem wymaga naprawdę dużej uwagi oraz skupienia. Nie jesteśmy w stanie zachować właściwego toru jazdy, jeżeli jesteśmy nawet trochę nietrzeźwi. Alkomat do celów osobistych powinien być na wyposażeniu każdego kierowcy, a z pewnością zmniejszyłaby się liczba wypadków. Niestety trzeba pamiętać, że często ofiarami są osoby, które nie były niczemu winne, tylko znalazły się w złym miejscu oraz złym czasie. Warto zwrócić uwagę na alkomaty profesjonalne, które są w stanie wykryć nawet śladowe ilości etanolu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje alkomatów: półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. Znacznie bardziej popularne są alkomaty elektrochemiczne, które są wyposażone w specjalny sensor elektrochemiczny. Są one też dokładniejsze i mniej podatne na próby manipulowania wyników. Dobrej jakości alkomat można kupić już za kilkaset złotych, więc cena nie jest wygórowana.