Starając się o nową posadę trzeba przeanalizować wszelkie za i przeciw oraz dostosować swój życiorys do oferty tak, żeby na pierwszy rzut oka było widać, że prezentuje on osobę idealnie dopasowaną pod względem profesjonalnym. Odpowiednio uwypuklone doświadczenie i elementy interesujące potencjalnego pracodawcę muszą dobrze współgrać.
Pierwsze wrażenie
Pracodawca dostaje w odpowiedzi na swoje ogłoszenie z propozycją pracy kilkadziesiąt, jak nie kilkaset życiorysów, a na zerkniecie na każde z nich poświęca dosłownie kilka sekund. Nie jest to czas, podczas którego jest się w stanie rzetelnie wczytać we wszystkie części CV, warto więc napisać je tak, aby już na pierwszy rzut oka pasowało do treści zawartej w ogłoszeniu. Wtedy pracodawca będzie przynajmniej wiedział, że osoba która stworzyła CV zna się na rzeczy.
Każda osoba poszukująca pracy powinna zdawać sobie sprawę, jak wygląda idealne cv, ponieważ to podstawa osiągnięcia sukcesu. Odpowiednio dobrane i usytuowane zdjęcie ukazujące osobę stonowaną, ale pewną siebie i dążącą do osiągnięcia swoich celów to zdecydowanie nie wszystko. Na samym początku, tuż pod danymi teleadresowymi powinno znaleźć się krótkie podsumowanie zawodowe zawierające informację o pracy w wymaganej branży i o okresie doświadczenia, które posiada się na konkretnym stanowisku.
Sukcesy na pierwszym miejscu
Zanim przejdzie się dalej, do wyszczególnienia wszystkich swoich etapów kariery warto jeszcze na chwilę się zatrzymać i pochwalić swoimi sukcesami. Nie warto się bardzo rozpisywać, ale zasugerowanie, ze wszystko za co kandydat wziął zakończyło się sukcesem to całkiem rozsądny pomysł.
Odpowiednia struktura CV to także rzecz, o której nie można zapominać – przejrzyste przedstawienie treści to podstawa, ponieważ potencjalny pracodawca nie będzie miał czasu na wczytywanie się przy pierwszym kontrakcie z dokumentem i warto, aby konstrukcja dobrze sformatowanego CV rzuciła mu się w oczy.
Format
Częstym błędem nowicjuszy jest zapisywanie CV w formatach, które da się edytować i które mogą „rozjechać” się podczas ściągania ich przez wymarzonych pracodawców. Warto zapisać więc swój dokument w pewnym, nieedytowalnym formacie, jakim jest PDF i mieć pewność, że pli dotrze do celu zachowując swój dobrze dopracowany format i pełną strukturę, o którą się tak zadbało. Przy zapisywanie w formacie PDF ma się też pewność, że jakość druku będzie odpowiednia, a zdjęcie nie „zniknie” lub nie zmieni, nie daj boże, swojej jakości na jakąkolwiek inną. W przypadku zapisania dokumentu chociażby w popularnym DOC może niestety dojść do różnych tego typu sytuacji.