Skip to content Skip to footer

Elektroniczny alkomat – co powinieneś o nim wiedzieć?

Tempo w jakim organizm pozbędzie się alkoholu jest zależne od wielu czynników, które trudno jest przewidzieć. Dokładne określenie czy alkohol został już zupełnie usunięty z organizmu jest możliwe tylko w przypadku użycia precyzyjnego elektronicznego alkomatu – jak takowy wybrać i jakie cechy powinien posiadać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Elektroniczny alkomat – czym się kierować podczas wyboru?

Sklepy z alkomatami oferują dużą ilość modeli o różnych typach sensorów, plasujących się na bardzo różnych półkach cenowych. Podczas gdy najtańsze alkomaty można kupić już za kilkadziesiąt złotych, ceny najdroższych modeli sięgają kilku tysięcy. Wbrew pozorom, zakup skutecznego alkomatu podręcznego nie będzie wymagał wyłożenia aż tak dużej kwoty. Poza kryterium cenowym i minimalnego budżetu, który powinien celować nieco wyżej niż najtańsze urządzenia, najlepiej kierować się rodzajem sensora, w który wyposażony jest elektroniczny alkomat. Zdecydowanie lepszym wyborem są alkomaty dokonujące pomiaru za pomocą czujnika elektrochemicznego.

Porównanie alkomatów półprzewodnikowych i elektrochemicznych – alkomaty sklep

Biorąc pod uwagę rozpiętość cen, alkomaty półprzewodnikowe należą do tych o najbardziej przystępnych cenach. Tym niemniej, często może się zdarzyć, że ciągła konieczność kalibracji urządzenia zniesie korzyści płynące z taniego zakupu. Poza tym, ich niewątpliwą wadą jest duży margines błędu, co sprawia, że nie można na nich do końca polegać. Jeżeli użytkownikowi alkomatu zależy przede wszystkim na niezawodności pomiaru i wynikającym z niego bezpieczeństwie, należy postawić na alkomat z sensorem elektrochemicznym.

Alkomaty sklep – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Podczas dokonywania zakupu w sklepie z alkomatami za ważne kryterium, przy porównywaniu poszczególnych modeli alkomatów, należy uznać limit pomiarów, które można wykonać bez konieczności kalibracji urządzenia. W tym celu wystarczy oszacować jaka ilość pomiarów będzie nas interesowała. Warto zastanowić się ile osób będzie korzystało z alkomatu i to także wziąć pod uwagę podczas szacunków. Nie dajmy się jednak ponieść chwytom marketingowym oferującym tysiące pomiarów bez kalibracji. Taki limit podczas użytku prywatnego, najprawdopodobniej, nie zostanie nigdy wykorzystany, a tego typu alkomat będzie o wiele droższy.