Skip to content Skip to footer

Dziurawiec zastosowanie jakie może mieć w codziennym życiu?

Dziurawiec pospolity to jedna z najważniejszych roślin, które występują w Polsce i na świecie. Warto też dodać, że dziurawiec zastosowanie ma bardzo obszerne i dobrze jest korzystać z jego leczniczych właściwości. Dziurawiec kiedy zbierać, by można z niego najbardziej skorzystać, także jest ważnym aspektem, który dobrze jest znać.

Czym jest dziurawiec pospolity?

Jest to roślina wieloletnia, która może rosnąć praktycznie w każdych warunkach. W Polsce można ją spotkać na łąkach czy w rowach. Ma charakterystyczne żółte kwiaty, które porastają w ogromnej ilości całą łodygę.

Jakie dziurawiec zastosowanie może mieć?

Dziurawiec ma wiele leczniczych zastosowań i między innymi może pomóc w walce z przeziębieniem czy ochrania także przed złapaniem różnego rodzaju wirusów. Roślina ta działa wspomagająco w terapii depresyjnej. Świetnie poradzi sobie także z podrażnieniami skórnymi czy stanami zapalnymi rąk lub nóg. Można ją bez problemu stosować także w przypadku młodzieńczego trądziku czy problemów z wrzodami. Bez problemu można zrobić fantastyczny napar z dziurawca, którego przygotowanie jest bardzo proste. Dobrze jest pamiętać, by przy parzeniu naparu z tej rośliny użyć ciepłej, a nie wrzącej wody. Taką wodę z suszem należy zostawić na około dziesięć minut, aby wszystko mogło nabrać odpowiedniego aromatu i smaku. Co ważne, to herbatę z dziurawca zaleca się pić przynajmniej trzy razy dziennie.

Dziurawiec kiedy zbierać, by miał najlepsze działanie?

Odpowiednia pora zbierania tej rośliny ma ogromne znaczenie, dlatego też dobrze jest wiedzieć, w jakim czasie należy ją zbierać. Zaleca się zbierać dziurawiec w czasie jego kwitnienia. Najczęściej jest to pora między kwietniem a sierpniem. Ważna jest także pora dnia, w której zbiera się tę roślinę. Dlatego też dobrze jest zbierać go przed południem i wtedy, kiedy nie pada deszcz.

Czy można zamówić dziurawiec w sklepie?

Jeśli nie chcemy lub nie mamy czasu na to, by zrywać go z pól i łąk, to można bez problemu tę roślinę kupić w sklepie. Co ważne kupując w sklepie, mamy już tak przygotowany dziurawiec, by od razu można było z niego stworzyć napar czy też herbatę. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na przygotowywanie suszu.

Dziurawiec pospolity to świetna roślina, z której warto korzystać w codziennej diecie.