Skip to content Skip to footer

Dlaczego wolfram jest taki drogi?

Stal i wolfram to zupełnie inne kategorie metali. Tą pierwszą można spotkać wszędzie, a jej cena na skupie to zaledwie 1 – 1.5 zł za kilogram. W przypadku metali takich jak wolfram – cena za kg może wynieść nawet… 78 kilogramów. Dlaczego zatem wszyscy go tak cenią?

Wolfram – ciekawe zastosowanie

Co ważne, zastosowanie wolframu nie ogranicza się jedynie do żarników żarówek, choć – co trzeba przyznać – jest to jego bardzo ważna funkcja. Metal ten wykorzystywany jest również do produkcji wierteł i wielu innych narzędzi do obróbki mechanicznej, gdyż szczególne znaczenie ma tu jego niekwestionowana twardość.

Trzeba też przyznać, że wolfram jest metalem odpornym na wysokie temperatury. To z kolei oznacza, że wykorzystuje się go wszędzie tam, gdzie niezbędne jest oddziaływanie intensywnego ciepła. Między innymi to właśnie dlatego znalazł on zastosowanie we wspomnianych już wcześniej żarówkach.

Co dalej?

W przypadku takich metali jak Wolfram – cena za kg nie bierze się znikąd. Oczywiście zależy ona od tego, jaką formę ma pozyskany złom. Jeśli są to drobne druty lub tak zwane włosy, to cena za jeden kilogram może wynieść około 40 złotych. Jeśli ma się do czynienia z wiórami, to wartość ta spada do jedynie 11 złotych. Jest to jednak wciąż dużo więcej, niż wspomniana stal.

Najwięcej można dostać za duże elementy wolframowe, to jest za różnego rodzaju sztabki, tuleje, czy też wały. Tutaj cena może „dobić” nawet do okolic 70 – 80 złotych. Oczywiście jej ostateczna wartość zależy od wielu czynników, w tym od podaży wybranego metalu. Niemniej, mimo płynności rynku, jest to i tak bardzo dużo.

Zawartość metalu w metalu

Na ogólną cenę kilograma wolframu na skupie ma wpływ również to, czy w danym fragmencie znajduje się odpowiednia zawartość tego metalu. Jeśli ma się do czynienia ze stopem, to wartość za kilogram znacząco spada. W pozostałych przypadkach wszystko zależy od kosztu jego odzyskania.

Podsumowując, w przypadku metali takich jak wolfram – cena za kg zależna jest od wielu czynników. Co ważne, ze względu na dużą płynność cen, może się ona wahać w bardzo szerokim zakresie kwotowym.