Skip to content Skip to footer

Dezynfekcja i sterylizacja w medycynie

Bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem w każdej placówce medycznej. Jako że trafiają tam osoby w osłabionym stanie, należy zapewnić, że ich organizm nie będzie zaatakowany przez patogeny pochodzące od innych pacjentów. Dlatego też w każdym ośrodku medycznym niezbędne jest odpowiednie czyszczenie pomieszczeń i narzędzi.

Sterylizacja medyczna – na czym polega?

Sterylizacja medyczna ma na celu usunięcie mikroorganizmów z powierzchni sterylizowanego narzędzia. Jest to bardzo istotne, ponieważ narzędzia medyczne są używane na różnych pacjentach. Bez odpowiednio wykonanej sterylizacji, narzędzia te mogłyby się stać nośnikiem wielu bakterii i innych mikroorganizmów, które mogą doprowadzić do groźnych schorzeń.

Jak działa dezynfekcja medyczna?

Dezynfekcja medyczna jest zabiegiem, który tak naprawdę każdy powinien wykonywać na co dzień. Pozwala bowiem na to, aby usunąć znaczną część bakterii, tym samym obniżając ryzyko zakażenia. Dezynfekcja jest przeprowadzana zarówno w szpitalach, przychodniach, jak i w gabinetach stomatologicznych. Oprócz tego przed umówieniem się na wizytę w salonie kosmetycznym warto zwrócić uwagę czy pracownicy dbają o regularne dezynfekowanie używanych narzędzi pomiędzy klientami. Podobne zwyczaje powinno się zaobserwować w salonie fryzjerskim i w innych firmach, które na co dzień przyjmują wielu klientów.

Dezynfekcja i sterylizacja – różnice

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest różnica pomiędzy dezynfekcją medyczną i sterylizacją medyczną. Niektórzy mylnie używają tych nazw na przemian. Tymczasem dezynfekcja i sterylizacja to dwa różne procesy, choć mają ten sam cel jakim jest pozbycie się mikroorganizmów. Jednakże sterylizacja medyczna pozwala na całkowite usunięcie wszystkich drobnoustrojów, włączając w to ich formy przetrwalnikowe. Używa się do tego wysokiej temperatury. Z kolei dezynfekcja medyczna wykorzystuje niszczące działanie alkoholu na drobnoustroje. Dlatego też alkohol można znaleźć w niemalże każdym środku dezynfekującym. Nie wystarcza to jednak do usunięcia form przetrwalnikowych, dlatego też sterylizacja jest znacznie bardziej skuteczną formą ochrony przed bakteriami. Zatem w każdym ośrodku medycznym priorytetem powinno być regularne sterylizowanie wszystkich używanych narzędzi.