W XXI wieku wydawać by się mogło, że czytelnictwo upada. Zwłaszcza, patrząc na statystyki wypożyczeń książek w bibliotekach. Ja jednak chciałbym przedstawić inny punkt widzenia. Dzisiaj ludzie zamiast czytać książki w tradycyjnej postaci, sięgają po tanie lub darmowe ebooki.
Czy darmowe ebooki to przyszłość literatury?
Oczywiście każdy autor chce zarabiać na swojej nierzadko wymagającej poświęcenia pracy. Ale gros ludzi szukając książek, nie chce za nie płacić. Stąd tak duża popularność portali typu chomikuj.pl i innych.
Jednakże darmowe ebooki należy pobierać wyłącznie z legalnych źródeł, jak wolne lektury, gdzie znaleźć można tysiące darmowych ebooków do pobrania w formacie epub, pdf lub mobi, wprost na Twoje urządzenie.
Alternatywą mogą być także darmowe ebooki publikowane przez początkujących autorów. Dzisiaj moda na self publishing kwitnie. Wielu z początkujących wydaje swoje książki własnym sumptem, bądź posiłkuje się wydawnictwami typu vanity press, które oczekują od autora pieniędzy za wydrukowanie jego książki. O ile samo rozwiązanie jest dosyć absurdalne, przynajmniej ja mam ambiwalentny stosunek do tego typu działań, to nie da się ukryć, że wydawanie książek w ten sposób nadal cieszy się względnie dużą popularnością.
Darmowe ebooki sposobem na promocję
Wydanie ebooka po pierwsze nie kosztuje autora wiele. Nie musi przecież płacić za druk. Warto jednak zainwestować w korektę, jeśli autor marzy o opublikowaniu ebooka szerszemu gronu, np. na stronie internetowej.
Taki już darmowy ebook może być sposobem na przyciągnięcie do siebie nowych czytelników. Dlatego przygotowanie darmowego ebooka z myślą o jego rozpowszechnieniu może zwiększyć popularność autora, co w przyszłości może zaowocować zwiększoną sprzedażą książek wydanych w tradycyjny sposób.
Krytyka self publishingu
W internecie sporo ludzi starej daty związanej od lat z branżą wydawniczą ostro krytykuje self publishing. Część ich argumentów z całą pewnością jest prawdziwa. Zarzucają oni młodym niecierpliwość i publikowanie opowiadań oraz powieści bardzo słabej jakości. Wszystko przez brak wiedzy, doświadczenia oraz korekty, która przecież kosztuje.
Jednakże krytyka młodych selfpublisherów może również wynikać ze strachu przed nowym, bo przecież młodzi autorzy depcza po piętach starym wygom. Publikowaniem darmowych ebooków promują się na większą skalę, niż często robią to tradycyjne wydawnictwa w znanej od dziesiątek lat formie.