Skip to content Skip to footer

Czym zajmuje się urolog?

Urologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się układem moczowym zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Inaczej nazywana jest też chirurgią układu moczowego.

Układ moczowy

Układ moczowy odgrywa bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Mimo tego, że wiele osób boi się wizyty u urologa bądź nierzadko nawet z niej rezygnuje, to obecnie wiele osób w Polsce leczy się na różnego rodzaju choroby związane z układem moczowym.

Warto zaznaczyć, że wszelkie choroby w układzie moczowym mogą być niebezpieczne dla człowieka. Zdecydowanie nie warto bać się wizyty u lekarza. W przypadku pojawienia się jakichś objawów związanych z układem moczowym, niezwłocznie należy udać się do specjalisty.

Chirurgia układu moczowego

Warto najpierw powiedzieć, że znaczenie układu moczowego człowieka polegać będzie głównie na odprowadzaniu zbędnych produktów przemiany materii z ludzkiego organizmu. Dzięki temu usuwane są różne toksyny, a także substancje o stężeniu, które przekracza normalne zapotrzebowanie naszego organizmu.

Układ moczowy jest bezpośrednio powiązany z układem płciowym. Jak się okazuje, w przypadku rozwoju płodu układ moczowy, a także płciowy powstaje z jednego zawiązka. Z tego powodu w profesjonalnym nazewnictwie mówi się o układzie moczowo-płciowym. Trzeba też powiedzieć o tym, że chirurgia układu moczowego zajmuje się też różnymi dysfunkcjami w układzie moczowo-płciowym u mężczyzn. Nierzadko są one źródłem sporego dyskomfortu, który przeszkadza istotnie w codziennym funkcjonowaniu. Oprócz tego może uniemożliwić prowadzenie normalnego życia seksualnego.

Jakie choroby można wyleczyć w przypadku chirurgii układu moczowego?

Urolog zajmuje się leczeniem stanów zapalnych w obrębie męskich, a także żeńskich narządów płciowych. Oprócz tego jego zadaniem jest leczenie zapalenia dróg moczowych. Zajmuje się też chorobami męskich zewnętrznych narządów płciowych – mowa tutaj o stulejce, załupku, wnętrostwie czy wodniaku jądrowym.

Chirurgia układu moczowego ma na celu wyeliminować nieprawidłowości w pracy pęcherza. Mowa tutaj o popuszczaniu moczu oraz o problemach związanych z jego wydalaniem. Ponadto można liczyć na leczenie zaburzenia erekcji, kamicy nerkowej, a także żylaków powrózka nasiennego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.