Skip to content Skip to footer

Budowa a zakup gotowej nieruchomości

Wybierając nowe miejsce do zamieszkania, warto spojrzeć na sprawę z lekkim dystansem. Działki budowlane to często kuszący temat, ale o tym czy warto wybrać akurat tę opcję należy się przekonać metodą analizy, gdzie po przeciwnych stronach stawiamy plusy i minusy takiego rozwiązania.

Dla kogo działka pod budowę?

Działki budowlane preferowane są przez osoby o z reguły sporych możliwościach finansowych. Tego typu nabywca wie bowiem, że finalne koszty całego przedsięwzięcia znacznie przewyższają koszty powstające na etapie projektu. Należy wziąć pod uwagę wahania cen materiałów budowlanych, dostępność ekipy, która wykona całość za rozsądne pieniądze oraz wiele innych zmiennych. Zanim więc wprowadzisz w wyszukiwarkę hasło „działkę kupię”, porządnie zastanów się czy Twój budżet jest elastyczny. Jeśli jesteś przygotowany na nieprzewidziane wydatki, pozostaje już tylko poszukać idealnego miejsca.

Alternatywa dla ogłoszeń typu „działkę kupię”

Ciekawym rozwiązaniem, plasującym się pomiędzy zakupem mieszkania a zakupem parceli i budową domu od podstaw, są, dostępne niemal od ręki, gotowe domy na sprzedaż. Podobnych nieruchomości powstaje ostatnimi laty coraz więcej, dlatego każdy miłośnik braku sąsiada za ścianą powinien znaleźć opcję wartą uwagi. Co więcej, firmy deweloperskie, to nie jedyny rynek zbytu, ponieważ domy na sprzedaż oferuje również rynek wtórny, a więc osoby prywatne i pośrednicy nieruchomości. Różnica pomiędzy nowym, a użytkowanym wcześniej lokum polega najczęściej na różnicy w cenie, gdzie rynek wtórny bywa sporo droższy, a także lokalizacji. Nowo budowane domy są często usytuowane na obrzeżach miast i poza ich granicami, stąd też do nas należy decyzja, w jakim miejscu chcielibyśmy żyć. Z drugiej strony, plusem nowego budownictwa jest możliwość zmiany aranżacji jeszcze na etapie budowy, jak również brak niespodzianek w postaci ukrytych przez właściciela wad budynku, co może się nam przytrafić w przypadku zakupu z drugiej ręki.

Zakup domu lub działki to za każdym razem spory dylemat. Przedstawione tu argumenty, to oczywiście wierzchołek góry lodowej, pośród decyzji, jakie przyjdzie podjąć podczas wyboru. Najistotniejsze jest jednak to, aby finałem okazało się spełnienie marzeń o własnych czterech kątach.