Skip to content Skip to footer

Biodegradowalne opakowania – jak poprawić jakość środowiska?

Codziennie produkuje się setki odpadów plastikowych, które potem trafiają na wysypiska śmieci i ciężko jest je w bezpieczny sposób przerobić lub zutylizować. Środowisko jest zaśmiecane, a za paręnaście lat może dojść do katastrofy ekologicznej. Warto zatem wybierać produkty ekologiczne, w tym opakowania biodegradowalne.

Naczynia jednorazowe ekologiczne

Wiele osób na co dzień używa jednorazowych naczyń. Korzysta się z nich przy okazji robienia grilla lub wyjścia na piknik. Również w wielu barach i pubach można znaleźć jednorazowe talerzyki i sztućce. Plastikowe stosowane są coraz rzadziej, co oczywiście jest bardzo dobrą wiadomością.

W sklepach można kupić biodegradowalne naczynia jednorazowe, które wykonane są z naturalnych materiałów lub z recyklingu. Niektóre naczynia są nawet jadalne, gdyż zrobione są z różnego rodzaju roślin. Z pozoru wyglądają normalnie, ale po ugryzieniu można poczuć smak kukurydzy czy trzciny cukrowej.

Opakowania ekologiczne do żywności

Setki ton żywności jest codziennie marnowana. Dodatkowo wiele produktów kupuje się w pojedynczych opakowaniach, foliowych torebkach i siateczkach. Warto zastąpić je opakowaniami szklanymi lub papierowymi. Mając do wyboru jogurt w plastikowym kubeczku i szklanym słoiczku, lepiej jest wybrać ten drugi. Słoik można wykorzystać ponownie i mieć piękne naczynie do przechowywania żywności.

Należy także zrezygnować z używania foliowych reklamówek, które bardzo niekorzystnie wpływają na środowisko. Zamiast tego warto korzystać z papierowych toreb, które można używać wielokrotnie. Dodatkowo plastikowe torby i opakowania mogą wchodzić w reakcje z żywnością, zmieniając ich smak i właściwości.

Opakowania biodegradowalne w walce o poprawę jakości życia

Plastik powoli zaczyna zalewać całą planetę. Na wysypiskach śmieci, w oceanach i w wielu niedozwolonych miejscach są tony tego toksycznego materiału. Przerobienie go powoduje dużą emisję dwutlenku węgla, a także stanowi zagrożenie dla gleby. Opakowania ekologiczne są w pełni bezpieczne i można je kompostować czy przerabiać na nowe produkty.

Wybierając ekologiczne opakowania, można znacząco zmniejszyć ilość plastiku. Można je stosować wielokrotnie i poddać recyklingowi. Co ważniejsze, są one nietoksyczne.