Skip to content Skip to footer

Jaki elektroniczny alkomat wybrać? Rodzaje i zastosowanie

Aby sprawdzić ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, stosuje się alkomaty. Tego typu urządzenia są obecnie oferowane w wielu wariantach. Jaki sprawdzi się do użytku prywatnego?

Jak działa elektroniczny alkomat?

Alkomaty elektroniczne to urządzenia, które dokonują pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą sensora. Pokazują wtedy wynik na wyświetlaczu.

Zależnie od rodzaju sensora elektroniczny alkomat może zapewniać mniej lub bardziej dokładny pomiar, ponieważ może być on podatny na czynniki zaburzające wyniki.

Z czasem określone rodzaje sensorów podlegają również rozkalibrowaniu, dlatego konieczna jest ich ponowna kalibracja, by wyniki były wiarygodne.

Nowoczesne alkomaty elektroniczne oferują też dodatkowe funkcje, na przykład mogą one zapamiętać wykonane pomiary, sygnalizować gotowość do wykonania pomiaru, jego koniec, informować o konieczności kalibracji.

Rodzaje alkomatów elektronicznych

Sprzedający alkomaty sklep może zaoferować takie urządzenia w trzech głównych wariantach, zależnie od rodzaju zastosowanego sensora.

W najniższej cenie można zakupić elektroniczny alkomat półprzewodnikowy. Tego typu urządzenie jest jednak wrażliwe na inne czynniki poza alkoholem, na przykład na nikotynę, podwyższoną wilgotność, aceton, dlatego może dawać zaburzone wyniki. Wymaga też częstszej kalibracji.

Drugim typem alkomatów elektronicznych są te wyposażone w sensory elektrochemiczne. Taki sprzęt używany przez Policję. Jest on dokładniejszy i nie potrzebuje tak częstego kalibrowania.

Wyróżnia się też elektroniczne alkomaty spektrofotometryczne, które wykorzystują podczerwień. Są one stosowane głównie jako urządzenia stacjonarne, na przykład na posterunkach Policji, w szpitalach.

Elektroniczny alkomat – jaki warto wybrać?

Najczęściej do użytku prywatnego wybierany jest półprzewodnikowy elektroniczny alkomat. Warto zdecydować się na urządzenie sprawdzonej marki, o dobrych opiniach, aby mieć pewność, że będzie działało sprawnie i wyniki nie będą zafałszowane.

Sprzedający tego rodzaju Alkomaty sklep może też często zaoferować do pakiety kalibracji na określony czas. Warto się na nie zdecydować, by mieć pewność, że urządzenie będzie zawsze przygotowane do dokładnych pomiarów.