Wiele osób w średnim wieku zaczyna mieć problemy żylne, które nieleczone mogą doprowadzić do owrzodzenia podudzi. Jest to przypadłość, która objawia się powstawaniem na skórze otwartych ran. Jakie są inne przyczyny owrzodzenia podudzia? Czy można skutecznie wyleczyć tę przypadłość?
Owrzodzenie podudzia – co to jest?
W miejscu owrzodzenia dochodzi do rozległego stanu zapalnego, który może objawiać się głębokim ubytkiem tkanki. Chorobą dotknięte są najczęściej osoby, które mają osłabioną odporność, choć także czynniki zewnętrzne mogą być przyczyną powstawania tego typu ran.
Przy schorzeniu pacjent najczęściej zmaga się również z uczuciem pieczenia i różnymi dolegliwościami bólowymi. W ranach namnażają się różnego rodzaju wirusy i bakterie, które mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Czasami zmiany są tak zaawansowane, że na skórze pozostają blizny do końca życia. Leczenie jest bardzo długie i wymaga cierpliwości. Na pewno wszelkie zmiany skórne w obrębie nóg powinny być natychmiastowo konsultowane z lekarzem.
Otwarte rany na nogach leczenie
Niekiedy terapię można przeprowadzić miejscowo. W pierwszym etapie następuje oczyszczenie rany, a następnie kontroluje się przebieg infekcji. Stosowane są preparaty antyseptyczne, które zapobiegają namnażaniu się wirusów. W końcowym etapie należy odpowiednio stymulować naskórek i trzymać się zaleceń lekarza.
Bardzo ważne jest także wyeliminowanie przyczyny, która doprowadziła do owrzodzenia podudzi. Przede wszystkim należy poprawić przepływ krwi w żyłach i zastosować odpowiednie środki odżywcze dla tkanek. Dużą pomoc niesie leczenie farmakologiczne, które przyspiesza proces terapii i zapobiega odnawianiu się ran.
Czy można zapobiec powstawaniu otwartych ran na nogach?
Owrzodzenie podudzia jest bardzo przykrą przypadłością, którą leczy się dość długo. Warto zatem zapobiegać tego typu chorobom. Jak można to zrobić? Przede wszystkim bardzo ważna jest profilaktyka. Należy regularnie robić wszystkie badania i nie wolno bagatelizować żadnych oznak bólu czy opuchlizny pojawiającej się w obrębie nóg.
Dużą rolę w profilaktyce owrzodzeń podudzi odgrywa zdrowe żywienie i regularna aktywność fizyczna. Do codziennej diety należy włączyć świeże owoce i warzywa i przynajmniej trzy razy w tygodniu spacerować.