Skip to content Skip to footer

Zakup przesteru

W ostatnich latach coraz więcej ludzi jest zainteresowanych grą na gitarze. Każdą umiejętność można właściwie wytrenować, a jeszcze lepiej, jeżeli posiadamy odpowiednie efekty i umiemy się nimi posługiwać. Przester gitarowy to efekt, który jest powszechnie używany przez gitarzystów.

Działanie przesterów

Przestery polegają na tym, że zniekształcają dźwięk, który wydobywa się od gitary. Jednak przester nie jest tak łatwo wybrać, ponieważ na rynku jest dostępnych bardzo wiele modeli kostek przesterowych. Musimy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi wizyty w stacjonarnym sklepie muzycznym i osobistego przetestowania kostek z efektami. W przeciwieństwie do takich efektów jak korektor oraz delay nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak zachowają się konkretne efekty.

Nieprzewidziane zachowanie

Przester gitarowy ma to do siebie, że potrafi zachowywać się różnie, nawet jeżeli pochodzi od tego samego producenta. Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób przewidzieć brzmienia końcowego utworu. Co warto zauważyć cena przesteru nie zawsze idzie w parze jakością, a droższy nie znaczy, że lepszy. Najlepiej znać się choć trochę na muzyce lub wybrać się do sklepu muzycznego z osobą, która ma dobry słuch muzyczny.

Oznaczenia

Bardzo pomocne okazują się być oznaczenia na obudowach, które umieszczają producenci. W ten sposób możemy łatwiej dobrać przester gitarowy do rodzaju muzyki jaką wykonujemy. W przypadku gdy chcemy uzyskać brudne, solidne brzmienie to powinniśmy szukać przestery nazwane jako „death” oraz „metal”. Jednak nie możemy polegać na tym w stu procentach, ponieważ nic nie zastąpi rzeczywistych testów. Zadaniem producentów jest takie oznaczenie obudowy, żeby jak najwięcej właściwych osób trafiło na ten konkretny produkt.

Delikatne brzmienie

Ludzie, którzy wykonują muzykę pop preferują delikatniejsze brzmienia, które są oznaczane jako „blues” oraz „tube”. Pamiętać jednak należy, że wszystkie oznaczenia możemy potraktować jako wskazówki, ciekawostki, ale nie powinny stanowić podstawy, na której będziemy się w pełni opierać. Wielu ludzi preferuje zakupy przez internet, ponieważ nie muszą wychodzić z domu i mogą zaoszczędzić w ten sposób wiele czasu oraz pieniędzy. Sklepy stacjonarne muzyczne jednak istnieją i warto z tego faktu skorzystać. Wiele z nich umożliwia przetestowanie instrumentów oraz mikrofonów i efektów, które posiadają. Czasami tańszy sprzęt może wypadać zdecydowanie lepiej od tych najdroższych.