Co zrobić, gdy mamy przed sobą elementy metalowe, które wyglądają chropowato, brzydko, a ich wymiary nie są takie, jak powinny? Odpowiedź jest prosta. Włączyć urządzenia zbudowane po to, aby poradzić sobie z obróbką twardych powierzchni. Mowa o szlifierka do płaszczyzn.
Kilka ruchów ściernicy
Najważniejsza część, w którą wyposażone są szlifierki do płaszczyzn, to ściernica. Wykonuje ona różne ruchy i w ten sposób sprawia, że dany przedmiot będzie odpowiednio obrobiony. Szlifierka to, jak pokazały liczne testy, bardzo wydajna maszyna, dzięki której są się uzyskać wysokie parametry i oczekiwane efekty.
Jeśli chodzi o wspomniane wyżej ruchy narzędzia (ściernicy) oraz samego elementu obrabianego, to przede wszystkim stosuje się ten, który zwany jest głównym obrotowym. Jednak poza nim, jest także ruch posuwowy poprzeczny i jednocześnie przerywany (wykorzystywany w sytuacji, kiedy średnica ściernicy jest mniejsza niż szerokość obrabianej powierzchni), dosuwowy w głąb danego materiału oraz posuwowy wzdłużny.
Metoda szlifowania
Co ciekawe, szlifierki do płaszczyzn to urządzenia, dzięki którym można uzyskać większą dokładność (płaską powierzchnię i niezwykle niską, niemal niewidoczną chropowatość) albo wydajność. Gdy zależy nam na tej pierwszym efekcie, to wówczas należy zastosować metodę szlifowania, określaną jako obwodową. Charakteryzuje się ona niewielką głębokością i sporym posuwem poprzecznym. Kolejny sposób obróbki to szlifowanie czołowe. Dzięki niemu końcowe rezultaty okażą się bardziej efektywne.
Jednak lepiej wybrać szlifierki do płaszczyzn pracujące z wykorzystaniem metody obwodowej. Dlaczego? Na korzyść takich modeli przemawia sprawny uchwyt magnetyczny i fakt, że działają bez przerywania i w pełni automatycznie. Stąd można je zastosować w zakładach produkujących na masową skalę małe przedmioty metalowe.
Jakie zalety mają szlifierki do płaszczyzn?
Wszystkie szlifierki, które można zakupić w odpowiednich sklepach i marketach budowlanych, są dostosowane do indywidualnych potrzeb danej firmy przemysłowe. Dzięki nim czas przeznaczony na proces produkcyjny będzie skrócony, ale są jeszcze inne plusy. Jakie?
Głównie mowa o tym, że szlifierki do płaszczyzn zapewniają zawsze wysokie bezpieczeństwo pracy. Nie sprawiają problemów, jeżeli chodzi o samą obsługę, bo większość pracy odbywa się automatycznie. Wieloletnia eksploatacja nie spowoduje awarii. Co więcej, umożliwiają stabilne zamocowanie elementów, które muszą zostać poddane szczegółowej obróbce.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top.