Sterylizacja medyczna najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak wyjaławianie. Mowa tutaj oczywiście o procesie, który polega na zniszczeniu niebezpiecznych drobnoustrojów. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla tych osób, które chcą poznać najpopularniejsze metody, dzięki którym dokonuje się skutecznej sterylizacji.
Jakie są metody sterylizacji?
W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się termiczna Sterylizacja medyczna. Mowa tutaj przede wszystkim o sterylizacji parą wodną pod bardzo dużym ciśnieniem. Olbrzymim zainteresowaniem cieszy się również UHT, czy też wyżarzanie (spalanie).
W wielu gabinetach medycznych wykonuje się sterylizację przez sączenie membranowe, czy też sterylizację gazami. W tym drugim przypadku korzysta się nie tylko z tlenku etylenu i formaldehydu, ale również z ozonu.
Należy wspomnieć także o sterylizacji roztworami różnorodnych środków chemicznych. We współczesnej medycynie wykorzystuje się między innymi kwas nadoctowy, czy też aldehyd glutarowy. Nowością na rynku jest dezynfekcja i sterylizacja za pomocą promieniowania (UV lub specjalnych promieni jonizujących).
Jak wygląda sterylizacja parą wodną?
Przy sterylizacji parą wodną pod dużym ciśnieniem wykorzystuje się autoklawy klasy B, które są w stanie podgrzać wodę powyżej 1 bara. Większość przyborów medycznych do dezynfekcji i sterylizacji potrzebuje temperatury na poziomie 134°C-121°C. Przy niższej temperaturze automatycznie wydłuża się proces sterylizacji.
Dezynfekcja medyczna parą wodną cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w klinikach medycznych, ale również w salonach kosmetycznych. Nasyconą parą wodną bez problemu można wyjaławiać bandaże, odzież ochronną, czy też różnego typu opatrunki. Nie można zapominać również o narzędziach medycznych. Para wodna powoduje hydrolizę i denaturację drobnoustrojów.
Czym charakteryzuje się UHT i wyżarzanie?
UHT najprościej rzecz mówiąc to bardzo krótkie i dość intensywne podgrzanie do temperatury 150 stopni Celsjusza. Kolejnym krokiem jest błyskawiczne schłodzenie podgrzanych elementów do temperatury pokojowej. Największym atutem UHT jest całkowite zniszczenie całej flory bakteryjnej.
Wyżynanie do jedna z najstarszych metod wyjaławiania. Technika ta wykorzystywana jest głównie do palenia zakaźnych materiałów. Mowa tutaj między innymi o pojemnikach na odpady medyczne. Za pomocą palnika stopniowo spala się niebezpieczne drobnoustroje.