Skip to content Skip to footer

Różnorodność w dobrej cenie

Budowa domu to duży wydatek. Już same fundamenty kosztują fortunę, nie mówiąc już o koszcie drzwi, okien oraz dachu, który to przecież jest kluczowym elementem, który chroni nas zarówno przed deszczem, jak i zimnem. To właśnie przez niego większość ciepła z budynku ucieka, więc odpowiednie zabezpieczenie dachu jest kluczowe.

Jakie poszycie?

Pokryć dachów jest wiele. Różnią się one głównie swoją ceną oraz sugerowanym przeznaczeniem, którego nie warto brać za wyznacznik. Jeśli mamy własną wizję, w której figuruje niepopularny materiał, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z niego skorzystać, bo przecież to będzie nasz dom i to nam ma się on podobać, nie sąsiadom.

blacha-trapezowa-10

Jako takie poszycie można uznać blachę trapezową. Ma ona szerokie zastosowanie w przypadku zabudowy przemysłowej oraz gospodarskiej, ale w wypadku domów jednorodzinnych, ciężko ją wypatrzyć. Nie powinniśmy jednak sugerować się tym, ponieważ wielu z nas nie wie, w jaki sposób odpowiednio ją zaaranżować.

Różnorodność w dobrej cenie

Nie jest również tajemnicą fakt, że blacha trapezowa jest dość tanim materiałem, który występuje w wielu wariantach. Różnią się one między sobą kolorem, grubością, a także wielkością. Duże połacie lepiej zakrywać przy pomocy większych modułów blachy. W miejscach połączeń może dochodzić do przeciekania, a zminimalizujemy tę możliwość właśnie poprzez zastosowanie wielkopowierzchniowych połaci materiału.

Ma to również swoje wady, ponieważ duży kawał blachy jest łatwiej oderwać niż wiele małych. Jest to szczególnie ważne w miejscach, w których dość często wieją silne wiatry, ponieważ te lokacje są szczególnie narażone na zniszczenia dachów czy całych konstrukcji.

Inne zastosowania

Warto przy tym zauważyć, że blachy trapezowe nadają się również do tego, aby pokrywać nimi elewację. Idealnie sprawdzi się to w przypadku konstrukcji drewnianych, które mają już swoje lata. Możemy je w ten sposób zabezpieczyć przed wpływem niekorzystnych warunków klimatycznych.

Oczywiście służą do tego specjalne preparaty, ale nie zawsze spełniają one swoje wymagania. W takich przypadkach poleca się właśnie blachy trapezowe, które zabezpieczą budynki na długie lata, co raczej w przypadku farb, nie jest możliwe.

Reasumując, blacha trapezowa ma wiele zastosowań, a dzięki swojej różnorodności idealnie sprawdzi się w wielu warunkach, nawet tych ekstremalnych. Choć na ten temat porozmawiamy przy okazji budynków trudnych albo niekorzystnie usytuowanych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal