Skip to content Skip to footer

Jak prawidłowo zamontować gniazdka elektryczne?

Zakup odpowiednich gniazdek elektrycznych do swojego mieszkania to tak naprawdę połowa sukcesu, ponieważ bardzo ważną kwestią jest również ich fachowy montaż. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jak wybrać odpowiednie gniazdka elektryczne i jak je instalować, aby korzystanie z nich było bardzo wygodne i bezpieczne.

Instalacja włączników i gniazdek elektrycznych

Włączniki w dzisiejszych czasach montowane są zazwyczaj na wysokości ramion dorosłej osoby, czyli na wysokości około 120-140cm. Panuje również zasada, aby montować włączniki jak najbliżej wejścia do pomieszczeniach. Jeżeli w naszym mieszkaniu korzystamy z lampy sufitowej z kilkoma oddzielnymi źródłami światła, to warto zainstalować podwójne włączniki, które umożliwią nam swobodne włączanie jednej lub większej ilości żarówek. Jeżeli chodzi o gniazda elektryczne, to powinno montować się je wszędzie tak, gdzie będziemy z nich chcieli skorzystać. Jeżeli rozplanujemy sobie rozmieszczenie gniazdek w całym mieszkaniu, to warto zrobić sobie spory zapas, ponieważ gniazdek elektrycznych nigdy nie jest za wiele.

Gniazdka do dużych urządzeń AGD

Duże urządzenia AGD takie jak np. okapy, piekarniki elektryczne, lodówki, pralki, kuchenki mikrofalowe, czy zmywarki, powinno podłączać się zawsze do gniazda elektrycznego z uziemieniem. Gniazdka elektryczne obsługujące dane urządzenie do zabudowy powinno znajdować się na ścianie zaraz za sąsiednią szafką, przynajmniej 30-50cm od podłogi. Oczywiście w szafce trzeba wywiercić specjalny otwór ułatwiający dostęp do gniazdka. Po więcej informacji zapraszam tutaj: https://www.egniazdka.pl/

Kontakty elektryczne do małych urządzeń AGD

Jeżeli chodzi o kontakty elektryczne do małych urządzeń AGD, to zazwyczaj montuje je się bezpośrednio nad blatem roboczym. Niektóre urządzenia elektryczne, takie jak np. czajniki, czy ekspresy do kawy, są przeważnie na stale podłączone do prądu, dlatego też warto zamontować więcej gniazdek, aby nie wachlować niepotrzebnie wtyczkami i przewodami.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Wybierając gniazdka elektryczne do swojego mieszkania lub biura, warto inwestować przede wszystkim w produkty renomowanych producentów, które mogą pochwalić się pełną dokumentacją techniczną oraz odpowiednim znakiem CE. W przypadku gniazdek elektrycznych nie warto oszczędzać na zakupie tanich produktów z niewiadomego pochodzenia, ponieważ można nie tylko zniszczyć sprzęt elektryczny, ale również narazić swoje zdrowie. Bezpieczne gniazda elektryczne powinny mieć specjalny styk ochronny w postaci bolca, albo dwóch styków umieszczonych po bokach. W najbardziej newralgicznych miejscach warto zamontować gniazdka z klapką zabezpieczającą przed rozpryskiem wody.