Skip to content Skip to footer

Palarnie-wiaty

Na każdej paczce papierosów umieszczone jest ostrzeżenie o szkodliwości palenia co jednak nie przeszkadza osobom uzależnionym od nikotyny, palić papierosy we wszystkich dostępnych do tego celu miejscach.

Palenie zagraża zdrowiu!

Palenie wyrobów tytoniowych jest zabronione w prawie każdym zakładzie pracy, budynkach użyteczności publicznej, szkołach czy innych instytucjach, lecz nikomu – kto jest pełnoletni – nie można zabronić tej czynności w miejscach specjalnie dostosowanych, wyznaczonych przez odpowiednie osoby, zatrudnione w tych przedsiębiorstwach. Najczęściej są to dyrektorzy lub kierownicy placówek.

Wyznaczenie miejsca dla palaczy to również strategiczne posunięcie – by nie stracić wydajnych, ale palących pracowników, zarząd firmy decyduje się na stworzenie odrębnego pomieszczenia, umożliwiając osobom uzależnionym od nikotyny – lub takim, którym przerwa na papierosa pomaga w konstruktywnym myśleniu – chwilę relaksu i oderwania się od monotonii pracy.

Palarnie wewnętrzne i wiaty palarnie zewnętrzne

W wielu firmach organizuje się tak zwane palarnie wewnętrzne – jest to przeważnie zamykany pokój z bardzo dobrą wentylacją oraz oknami z możliwością ich otwarcia, zaopatrzony w popielniczki i ewentualnie krzesła do siedzenia. Czasami krzesła nie są wstawiane celowo – ma to działać jako odstraszacz do długiego przebywania w tymże pokoju i zniechęcać do częstego go odwiedzania.

W przypadku braku odpowiedniego pomieszczenia, dyrektorzy decydują się na zainstalowanie wiat-palarni zewnętrznych, pełniących dokładnie te same funkcje co palarnia wewnętrzna.

Palarnia zewnętrzna przypomina wiatę przystanku autobusowego lub tramwajowego, zbudowana jest ze stalowych kątowników, nakryta daszkiem z tworzywa sztucznego i oszklona szkłem hartowanym lub płytami z pleksi. Wyposażeniem takiej wiaty jest duża popielnica, najczęściej wypełniona piaskiem oraz ławeczki do siedzenia. Brak ławeczki ma zniechęcić potencjalnych użytkowników do przesiadywania w wiacie przez dłuższy, niż jest to konieczne, czas.

Wiaty palarnie produkowane są w wielu modelach i kształtach, mogą być bardziej lub mniej zabudowane. Gdy zostają ustawione na odkrytym terenie powinny być zamknięte z trzech stron ze względu na możliwość silniejszych wiatrów. Daszek przykrywający konstrukcję jest wykonany z tworzywa sztucznego, odpornego na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV. Ramy wiaty malowane są zazwyczaj proszkowo na dowolny kolor.

Palarnia zewnętrzna przytwierdzona jest do podłoża za pomocą odpowiednich kotew.