Skip to content Skip to footer

Odchudzaj się z głową

Internet, księgarnie czy nawet kioski z gazetami pełne są dziś inspiracji dietetycznych. Właściwie każda osoba zainteresowana odchudzaniem znajdzie styl żywienia właściwy dla siebie. Czym się kierować, wybierając dietę idealną dla siebie i jak spowodować, żeby była ona nie tylko skuteczna, ale też smaczna? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Odchudzanie może być pyszne

Decydując się na konkretną dietę niskokaloryczną, należy przyjrzeć się temu, co w danym planie dietetycznym stanowi podstawę posiłków. Jeśli bowiem osoba spożywająca każdego dnia dużą ilość produktów mięsnych czy odzwierzęcych, zdecyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską, najpewniej bardzo szubko porzuci ten plan odżywiania się i wróci do starych nawyków, zanim osiągnie zamierzony efekt.

Dieta niskokaloryczna powinna więc odpowiadać indywidualnym preferencjom i powinna być budowana wokół produktów, które lubi osoba chcąca zgubić zbędne kilogramy. Dzięki temu posiłki będą smaczne i znacznie zwiększy się szansa na osiągniecie sukcesu. Warto też pamiętać, że o zdrowej diecie niskokalorycznej mówimy wtedy, kiedy dostarcza ona różnych składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze czy węglowodany, w odpowiednich proporcjach, a dodatkowo bogata jest w makro i mikroelementy i witaminy.

Najczęściej popełniany błąd przy odchudzaniu

Choć od lat popularne są tak zwane mono-diety, to decyzja o tym, aby zbudować swoje żywienie wokół jednego produktu, jest najczęściej popełnianym błędem, w trakcie wdrażania diety niskokalorycznej. Taki styl tworzenia posiłków każdego dnia jest nie tylko nudny, ale też, w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, groźny dla zdrowia. Wynika to z faktu, że w takich mono-dietach dominuje przeważnie jeden składnik odżywczy – najczęściej białko lub węglowodany a w przypadku innych dochodzi do dużych deficytów.

Krótkoterminowo, taka dieta niskokaloryczna może niewątpliwie być skuteczna, zapewniając oczekiwany spadek wagi, jednak patrząc w perspektywie długoterminowej, ostatecznie może doprowadzić nawet do przyrostu wagi. Dlatego dużo lepiej sięgnąć po taką dietę niskokaloryczną, która bogata będzie w odpowiednią ilość białka z dobrych gatunków mięsa, węglowodanów pozyskiwanych z warzyw i owoców, a także w zdrowe tłuszcze.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Sofra.com.pl