Skip to content Skip to footer

Obróbka, cięcie i inne prace w betonie

Beton jest jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnym w branży budowlanej. Jego główne zalety to trwałość, odporność na warunki atmosferyczne, niski koszt wyprodukowania oraz możliwość wykonywania rozmaitych konstrukcji sprawiają, że jest tak popularny. W połączeniu ze stalą tworzy bardzo wytrzymałe konstrukcje i dlatego jest najczęściej stosowany do stawiania wysokich budynków jak drapacze chmur. Obecnie beton jest też modnym materiałem budowlanym. W wielu przypadkach nie jest ani malowany, ani tynkowany, pozostawia się go w stanie surowym, co ma nadawać budynkom charakteru i wyjątkowego wyglądu. Choć z betonu można wykonywać bardzo różne konstrukcje to często wymagana jest jego dodatkowa obróbka już po zastygnięciu. Takie prace zleca się zazwyczaj specjalistycznym firmom. A przynajmniej warto to robić.

Prace w betonie warto zlecić specjalistom

Generalni wykonawcy nie zawsze dysponują odpowiednim sprzętem do wykonywania otworów w betonie czy cięć w betonie. Wówczas konieczne jest skorzystanie z usług firm, których specjalność to obróbka betony, w którego zakres wchodzi między innymi:

– wiercenie otworów,
– szlifowanie betonu,
– cięcie betonu,
– kształtowanie betonu.

Firmy specjalizujące się w takich pracach dysponują odpowiednimi narzędziami i dzięki temu wykonują prace precyzyjnie, szybko, gwarantujące nienaruszalność całej struktury. W razie potrzeby mogą zastosować wiercenie w betonie na sucho. Dysponują również narzędziami do niwelacji hałasu.

Obróbka betony niezbędna na każdej budowie

Choć beton jest bardzo uniwersalnym materiałem i można z niego wykonać budynki oraz konstrukcje o bardzo wymyślnych kształtach, to nie zawsze da się zaplanować wszystkich szczegółów na etapie szalunkowania. W wielu przypadkach budowanie odpowiednich szalunków byłoby bardziej pracochłonne i kosztowne niż późniejsza obróbka betonu. Dla przykładu, najczęściej wykonywane prace w betonie to cięcie betonu i wiercenie otworów. Przy obecnej technologii wykonanie takich prac nie stanowi problemu i jest znacznie szybsze niż konstruowanie wymyślnych szalunków. Więcej informacji można znaleźć tutaj http://wierceniebetonu.com/

Kiedy stosuje się obróbkę i cięcie betonu?

Najczęściej zlecane prace polegające na obróbce betonu to wiercenie otworów. Wykonuje się je po to, aby puścić przez nie rozmaite instalacje. Są to najczęściej instalacje energetyczne, teleinformatyczne, gazowe, centralnego ogrzewania, wodne czy kanalizacyjne. Otworów pod takie instalacje nie da się ani nie opłaca się wykonawca szalunkami. Ponadto, często niezbędne jest uzyskanie określonych kształtów, które przewidziane są w projekcie. Zdarza się tak najczęściej w przypadku bardzo wymyślnych konstrukcji, a takich jest całkiem sporo. Często do zlecanych prac należy też szlifowanie betonu oraz jego polerowanie, gdy beton nie jest pokrywany żadnym innym materiałem.