Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę wybierając kozaki skórzane?

Oryginalne kozaki skórzane od renomowanego producenta jak powszechnie wiadomo nie należą do najtańszych wydatków. Między innymi dlatego też przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jak kupić porządne kozaki ze skóry, które nawet po wielu latach użytkowania spełniać będą swoje zadania.

Materiał ma znaczenie

Aby kupić porządne kozaki skórzane w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na materiał z którego są wykonane. Na półkach sklepowych królują przede wszystkim kozaki wykonane ze skóry licowej. Mowa tutaj oczywiście o skórze naturalnej, która wyprawiona jest na gładki sposób. Większość producentów pokrywa kozaki delikatną fakturą, która nieco urozmaica powierzchnię. Największą zaletą skóry licowej jest nie tylko trwałość, ale również odporność na uszkodzenia. Dobrze zabezpieczone kozaki mogą służyć nawet kilka lat.

Wielu producentów ma w swojej ofercie sprzedażowej kozaki wykonane ze skóry lakierowanej. W tym konkretnym przypadku kozaki także w całości wykonane są z naturalnej skóry, która charakteryzuje się gładką i błyszczącą powierzchnią. Kozaki ze skóry lakierowanej wymagają szczególnej opieki, ponieważ bardzo łatwo jest je zarysować. Największą zaletą lakierowanej skóry jest oczywiście elegancki wygląd.

Pozostałe materiały

Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się kozaki zamszowe i modele wykonane z nubuku. Mowa tutaj o obuwiu wykonanym z naturalnej skóry o formie charakterystycznego meszku. Niestety kozaki wykonane z tych materiałów dość szybko się brudzą, dlatego też nie sprawdzą się najlepiej w sezonie zimowym. Inwestując w zamszowe kozaki pamiętać należy o systematycznym szczotkowaniu.

Kozaki mogą być także wykonane z materiałów syntetycznych. W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zdobywa ekoskóra, która może pochwalić się bardzo szeroką gamą kolorów i wzorów do wyboru. Niestety sztuczne materiały nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dlatego też stopy mogą szybko się pocić. Sztuczne materiały są także dość twarde, dlatego też mogą powodować nieprzyjemne obtarcia.

Porządna podeszwa

Aby wybrać porządne kozaki skórzane warto zwrócić uwagę także na jakość podeszwy, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. W sezonie zimowym może być naprawdę bardzo ślisko, dlatego też warto postawić na odpowiednio zaprojektowane podeszwy, które zapewnią przyczepność do podłoża.

Najtańsze kozaki mają gładkie podeszwy wykonane z syntetycznych materiałów. Dobra podeszwa powinna wyróżniać się solidnym bieżnikiem. W chłodniejsze dni warto postawić na grubsze podeszwy, które doskonale izolują od podłoża.