Wybór rodzaju węgla do palenia w kotle węglowym to dylemat spędzający sen z powiek właścicielom domków jednorodzinnych. Okazuje się, że na rynku jest tak wiele rodzajów opału, że można się w tym naprawdę zagubić. Warto wiedzieć, czym kierować się w składzie opału, by nie dać się oszukać i by kupić produkt najwyższej jakości. Wiele osób twierdzi, że węgiel jest albo tani, albo dobry – czy jest to prawdą?
Skład węgla – stacjonarnie czy online?
Ostatnimi czasy w sieci pojawiło się wiele sklepów oferujących węgiel w workach. Węgiel kamienny, groszek czy koks w workach może i są nieco tańsze w sieci, ale należy wziąć również pod uwagę niemałe koszty ich dostawy.
Kupowanie w sieci to czasem loteria – zdarza się, że sprzedawcy wystawiają zagraniczny węgiel jako produkt polskiego pochodzenia. Tymczasem różnica w jakości i wydajności może być ogromna. Bywa, że węgiel w workach pochodzący zza granicy charakteryzuje się wysoką wilgotnością – znacznie utrudnia to jego spalanie.
Jeśli chodzi o stacjonarny skład węgla, sprawa jest o wiele prostsza. Kupowany węgiel można na miejscu obejrzeć, dotknąć i dodatkowo poprosić właściciela składu o świadectwo jego pochodzenia. Jednak przy kupowaniu węgla w składzie także warto zwrócić uwagę na parę spraw.
Jak kupić najlepszy węgiel?
Niezależnie od tego, czy kupuje się koks w workach czy groszek na kilogramy, jest jedna cecha, na którą szczególnie należy zwrócić wagę. Mowa o kaloryczności węgla. Uznaje się, że im jest ona wyższa, tym wydajniejszy jest opał.
Niemniej jednak warto odnaleźć równowagę pomiędzy atrakcyjną ceną, a kalorycznością opału. Bywa tak, że w składach w tym samym mieście ceny tego samego rodzaju węgla różnią się o nawet sto czy dwieście złotych. Trzeba też rozważyć, czy opłaca się dopłacać spore kwoty do zakupu węgla o tylko nieco wyższej kaloryczności. Tutaj decyzję każdy musi podjąć sam na własną rękę.
Najlepszym rozwiązaniem może być kupno w workach – po jednym worku dla każdego rodzaju opału i sprawdzenie go w domowych warunkach. Wtedy wybranie takiego, który najlepiej odpowiada oczekiwaniom, nie będzie takie trudne.
Warto też pamiętać o tym, że nie zawsze niska cena oznacza, że warto dany węgiel kupić. Na przykład, węgiel brunatny można kupić po bardzo niskich cenach i mogłoby się wydawać to okolicznością skłaniającą do jego zakupu. Niemniej jednak jest on tak niskokaloryczny i spala się w bardzo nieczysty sposób, że choćby nie wiadomo jak mało nie kosztował, to nie nadaje się on zupełnie do domowego użytku. Znalezienie węgla w niskiej cenie to marzenie każdego właściciela domu, ale trzeba zachować rozwagę. W składzie węgla nie znajdzie się dobrej jakości opału w śmiesznie niskich cenach. Zbyt niska cena powinna wręcz wzbudzić podejrzenia co do jakości oferowanego opału – nieznanego źródła pochodzenia lub niskiej kaloryczności.