Skip to content Skip to footer

Jak wybrać alkomat i tego nie żałować?

Oferujący Alkomaty sklep kieruje swoje usługi zarówno do firm, jak i do klientów indywidualnych. Choć jednak kwestie związane z poszukiwaniem idealnego rozwiązania są poruszane już od dawna, pytanie o to, jaki alkomat wybrać nadal jest zaliczane do tych, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Przegląd najpopularniejszych alkomatów

Jeśli zależy nam na mądrym wyborze, w pierwszej kolejności powinno zainteresować nas to, z jakimi rozwiązaniami mamy obecnie do czynienia na rynku. Nietrudno się przecież domyślić, że nie wszystkie alkomaty są jednakowo atrakcyjne. Najbardziej klasycznym podziałem jest ten, który nakazuje nam wyróżnić modele półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Obie grupy alkomatów cieszą się dziś dużą popularnością. Modele półprzewodnikowe są często opisywane jako te, które powoli przechodzą do historii. Nadal nie brakuje osób poważnie zastanawiających się na ich zakupem. Trudno nie odnieść jednak wrażenia, że decyzja ta jest podyktowana niską ceną urządzeń tego rodzaju. Za zdecydowanie bardziej niezawodny uważa się elektroniczny alkomat opisywany też jako model elektrochemiczny. O tym, że jest on naprawdę skuteczny może świadczyć choćby to, że jest kupowany przez klientów biznesowych znajdując się jednocześnie na wyposażeniu policji.

Kryteria wyboru alkomatu

Czy rodzaj zastosowanego sensora jest jedynym kryterium, na jakie powinniśmy zwracać uwagę wybierając alkomat? Nietrudno się domyślić, że wcale nie musi tak być. W obrębie każdej grupy mamy do czynienia ze sporymi różnicami. Jeśli więc chcemy wiedzieć, czy dane rozwiązanie będzie nam odpowiadać, powinniśmy zwrócić uwagę także na inne parametry techniczne. W tym kontekście często zwraca się uwagę na obecność czujnika przepływu powietrza. Pomiar nie ma najmniejszego sensu, jeśli zostanie przeprowadzony w niewłaściwy sposób. Tymczasem czujnik informuje nas o tym, ile powietrza powinniśmy jeszcze wprowadzić, aby odczyt był wiarygodny. Przydatne może być także postawienie na model z dużym sensorem. Zwykle taki alkomat jest nieco droższy, należy jednak pamiętać o tym, że jego zakup minimalizuje ryzyko błędu odczytu. Przed zakupem dobrze jest też dowiedzieć się, jaka jest żywotność danego urządzenia. Niestety, gdy mamy do czynienia z tanimi alkomatami, również ona jest przeważnie dość krótka.