Skip to content Skip to footer

Jak pracować z betonem?

Wydaje się, że w razie potrzeby wykonania wiercenia w betonie najlepiej zwrócić się do fachowców. Podobnie, cięcie betonu wymaga od wykonawcy dużej fachowości. Niemniej jednak, niektórzy decydują się robić to na własną rękę. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie środków ostrożności. Ponadto, niezbędne jest również wyposażenie się w odpowiedni sprzęt.

Jak zapobiec niebezpieczeństwu?

Jeśli pamięta się o wszystkich środkach bezpieczeństwa, wiercenie w betonie wcale nie musi być groźne. Przede wszystkim, konieczne jest zabezpieczenie się przed pyłem, którego podczas wywiercania otworów w betonie powstaje bardzo dużo. Również w czasie cięcia betonu nad obrabianym elementem mogą pojawić się masywne kłęby pyłu. Największe zagrożenie stwarza on, gdy przedostanie się do oczu. Z tego też względu, nie powinno się rozpoczynać wiercenia w betonie, ani też jego cięcia, dopóki nie założy się gogli zabezpieczających.

Ponadto, trzeba też pamiętać o tym, iż może dojść do utknięcia wiertła w betonie. W takiej sytuacji szybko się ono nagrzewa, przez co powstają iskry. Stanowią one zagrożenie dla człowieka, a zwłaszcza dla części ciała, które znajdują się najbliżej betonu. Dlatego też, wiercenie w betonie należy wykonywać w profesjonalnych rękawicach.

Zabezpieczenie przed hałasem

Warto mieć na uwadze, że wierceniu otworów w betonie towarzyszy duży hałas. Zwykle jest on tak ogromny, że z dużym prawdopodobieństwem może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu. Z tego też względu, zanim rozpocznie się wiercenie w betonie, należy założyć słuchawki, które wyciszają hałas. Należy zauważyć, że cięcie betonu przeważnie również powoduje duży hałas.

Urządzenia do wiercenia i cięcia betonu

Z racji swoich wyjątkowych właściwości, beton jest bardzo trudny w obróbce. Wiercenie otworów w betonie wymaga zwykle dużego wysiłku, ale również zastosowania specjalistycznych narzędzi jakimi dysponuje firma http://wierceniebetonu.com/. Podobnie wygląda sytuacja z cięciem betonu. W większości przypadków nie jest ono możliwe bez profesjonalnego urządzenia do cięcia betonu.

Ażeby cokolwiek wywiercić w bloku betonu potrzebna jest tak zwana młotowiertarka. Nazwę zawdzięcza ona wykonywanemu automatycznie ruchowi, który jest tożsamy z ruchem motka. Jednocześnie wykonuje ona ruch obrotowy charakterystyczny dla wiertarek.

Do cięcia betonu wykorzystuje się natomiast przecinarki. Warto zauważyć, że na rynku do wyboru jest wiele przecinarek. Różnią się one mocą jak również sposobem zasilania. Za najpopularniejsze i najskuteczniejsze specjaliści uznają zwykle przecinarki spalinowe.