Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjny na koszulce a rodzaj podłoża

Jakość druku sublimacyjnego zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest podłoże, na którym druk jest realizowany. Jakie właściwości podłoża sprawiają, że druk sublimacyjny na tkaninach prezentuje się pięknie i wyraziście? Czym musi wyróżniać się dana tkanina, aby jakość nadruku była możliwie jak najwyższa?

Poliester to podstawa

Jeśli Druk sublimacyjny na tkaninach ma być wyrazisty i efektowny, to muszą one składać się przynajmniej w jakimś procencie z poliestru. Tworzywo to sprawia, że barwnik wchodzi głęboko w strukturę odzieży, co oczywiście przedkłada się na wyższą trwałość nadruku. Warto też dodać, że dzięki temu jest on znacznie bardziej odporny na oddziaływania mechaniczne i – co również jest ważne – na pranie w dużych temperaturach. Dzięki temu utrzymuje się on na tkaninie tak długo, jak długo jest ona użytkowana przez jej posiadacza.

Biały, znaczy dokładniejszy

Zaleca się również, aby sublimacja na koszulkach była realizowana z wykorzystaniem tkaniny białej. Jeśli ma ona inny kolor (zwłaszcza intensywny) nie ma możliwości utrzymania odpowiednio wyrazistych barw. Poza tym nadruk na bieli zapewnia maksymalny kontrast, co oczywiście ma przełożenie na jakość wygenerowanych w ten sposób grafik. W przypadku nadruków sublimacyjnych na koszulkach kolorowych, warto ograniczyć się do wyrazistych barw w tym – przede wszystkim – czerni. W ten sposób można łatwo stworzyć niecodzienne kompozycje graficzne (np. połączenie czerni i czerwieni itd.).

Papier transferowy

Na ostateczną jakość wydruku ma wpływ również kilka innych czynników, w tym jakość papieru transferowego, a także temperatura zastosowana w trakcie transferu. Podmioty, które profesjonalnie nadrukowują obrazy na odzież, powinny skorzystać z rozwiązań dedykowanych dla przedsiębiorców. Osoby, które dopiero poznają tą technologię, mogą skorzystać z rozwiązań dostosowanych wyłącznie do amatorskich potrzeb. Ta sama zasada dotyczy pras transferowych, dzięki którym grafika jest przenoszona z papieru na odzież.

Podsumowując, jakość druku sublimacyjnego zależy w głównej mierze od jakości i charakterystyki podłoża, czyli najczęściej odzieży. Oprócz niej trzeba też uwzględnić charakter wykorzystywanego do tego sprzętu transferowego.