Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto nie jeść glutenu?

Ograniczanie glutenu w diecie stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Diety bezglutenowe i produkty bezglutenowe uważane są za zdrowe, choć pierwotnie stosowane były tylko i wyłącznie przez osoby nietolerujące glutenu. Czym jest gluten, jak działa i dlaczego warto ograniczyć go w swojej diecie?

Czym jest gluten?

Gluten to nic innego jak mieszanka białek roślinnych z gluteniną oraz gliadyną. Występuje on w ziarnach niektórych zbóż, takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. Z uwagi na to, że zboża te występują choćby w śladowych ilościach w wielu produktach, bardzo ciężko jest całkowicie go unikać.

Nietolerancja glutenu

Choroba związana z nietolerancją glutenu przez organizm nazywa się celiakią, a nieprzestrzeganie diety powoduje podrażnienie jelit i problemy jelitowe. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie diety.

Produkty bezglutenowe

Wybawieniem dla osób nietolerujących glutenu są wszelkiego rodzaju produkty bezglutenowe. Na rynku znajduje się już bardzo szeroka oferta tych produktów, różnorodnego rodzaju produkty dostępne są od ręki. Sklep bezglutenowy ma w swojej ofercie między innymi pieczywo, specjalne mąki, słodycze, nabiał i wiele innych ciekawych produktów.

Dobre produkty bezglutenowe sklep i ich oferta na rynku pozwala osobom unikającym glutenu odżywiać się i jeść niemal tak samo jak inni.

Dlaczego produkty bezglutenowe są tak popularne?

Oprócz zbawiennej roli tych produktów dla osób, które nie tolerują glutenu, produkty bezglutenowe wywierają inne pozytywne skutki w organizmie. Są to między innymi takie zalety, jak możliwość zrzucenia zbędnych kilogramów i przyspieszenie pracy metabolizmu. Pszenica bowiem jest zbożem uznawanym za tuczące i niedietetyczne. Ograniczenie pszenicy w diecie pozytywnie wpływa również na pracę jelit. Te pozytywne skutki ograniczania glutenu powodują że jest to coraz częściej i chętniej stosowana dieta.

Sklep bezglutenowy jest też coraz bardziej dostępnym miejscem. Oprócz tego powstają również bezglutenowe restauracje i kawiarnie. Właściwie wszędzie w większych miastach jesteśmy w stanie dostać bezglutenowe produkty bez większych trudności.

Produkty bezglutenowe sklep stanowią idealne miejsce dla osób chcących poprawić zdrowotność swojej diety lub po prostu cierpią na nietolerancję. Być może warto jest więc zastanowić się nad zastosowaniem diety bezglutenowej, która przynosi zarówno korzyści zdrowotne, jak i estetyczne.