Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć przed wyruszeniem w rejs?

Zapisałeś się właśnie na swój wymarzony rejs i nie jesteś pewien, czy aby na pewno wiesz wszystko to, co ważne? Morska wyprawa to przede wszystkim wspaniała przygoda, ale nie można zapomnieć o właściwych przygotowaniach i obowiązkach, które spoczywają na każdym członku załogi. Zobacz, co warto wiedzieć przed podróżą i przeżyj niezapomniane chwile!

Dobrze spakowana torba to podstawa

Jedną z najważniejszych rzeczy po zapisaniu się na rejs jest spakowanie wszystkich najpotrzebniejszych drobiazgów. Na samym początku warto jednak znaleźć odpowiednią torbę. Złym wyborem będą z pewnością sztywne walizki, które zajmują zbyt dużo potrzebnego miejsca. Najlepiej za to sprawdzą się miękkie torby, które po rozpakowaniu można bez problemu zmieścić do bakisty.

Kiedy wybierzesz już odpowiednią torbę, powinieneś sporządzić dokładną listę wszystkich ważnych rzeczy, żebyś niczego nie zapomniał. Na pierwszym miejscu powinny być przede wszystkim dokumenty oraz lekarstwa. Warto zabrać środki przeciwbólowe, leki wzmacniające odporność i coś na nudności. Jeśli będziesz podróżować latem, spakuj także krem z mocnym filtrem. Rejsy po Bałtyku mogą być świetną okazją na zdobycie pięknej opalenizny, ale nie powinno się z nią przesadzać. Kolejnym istotnym elementem ekwipunku są ciepłe ubrania. Zawsze warto mieć przy sobie kilka ciepłych swetrów na wypadek zmiany pogody, a także sztormiak i kalosze, które będą niezbędne podczas pełnienia wachty.

Poznaj plan podróży

Dbanie o higienę na jachcie jest dosyć utrudnione, ale mimo to warto zabrać ze sobą kosmetyczkę wraz z rzeczami przydatnymi podczas prysznica. Wbrew pozorom rejsy po Bałtyku nie oznaczają, że przez cały ten czas będziesz tylko na wodzie. Kapitan prawdopodobnie będzie robił postoje w marinach, w których będziesz mógł wziąć prysznic albo wysłać rodzinie pocztówkę.

Warto poznać plan całego rejsu, żeby lepiej się do niego przygotować. Będziesz wiedział, jakie rzeczy warto zabrać i jakie kraje odwiedzisz. Dzięki temu zdecydujesz także, ile wziąć ze sobą gotówki.

Nie denerwuj się

Dla wielu osób pierwszy rejs po Bałtyku jest wydarzeniem pełnym emocji. Jako że morze bywa tajemnicze i niekiedy także niebezpieczne, nowym członkom załogi często towarzyszy także strach. Nasila się on tuż przed wejściem na pokład i mija wraz z odbiciem od brzegu.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że rejsy dla początkujących żeglarzy są raczej bezpieczne. Na jachcie zawsze jest doświadczony kapitan, który odpowiada za porządek i podejmuje najważniejsze decyzje w momencie trwania wyprawy. Zazwyczaj unika się także deszczów oraz sztormów – na ten czas jacht przebywa się w marinie. Dlatego nie trzeba się niczym stresować. Lepiej zadbać o pozytywne nastawienie i wejść na pokład z uśmiechem na twarzy.

Czarter jachtów na Morzy Bałtyckim organizuje Agencja żeglarska Kubryk