Skip to content Skip to footer

Co to jest kondensator wysokonapięciowy?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób pracują kondensatory wysokonapięciowe. Warto zaznaczyć, że przez kilkanaście lat rozwoju elektroniki na rynku pojawiły się tysiące grup, a także odmian elementów elektronicznych.

Kondensator wysokonapięciowy

Wiele elementów elektronicznych jest stosowanych tylko w ściśle określonych, wąskich grupach zastosowań. Ponadto dostępne są tylko dla określonych firm. Reszta jednak stanowi bazę, bez której nie możemy wyobrazić sobie żadnego, nawet najprostszego układu elektronicznego. Warto zaznaczyć, że do tej grupy zaliczane są kondensatory wysokonapięciowe.

Kondensatory to elementy powszechnie stosowane w elektryce, lecz nie tylko. Są to elementy bardzo wszechstronne. Ich zastosowanie jest tak bardzo szerokie, iż nie sposób będzie wymienić wszystkie możliwe scenariusze ich stosowania. Tego typu lista może nie mieć większego sensu. Z tego powodu najlepiej poznać informacje dotyczące pracy samego kondensatora wysokonapięciowego.

Czym jest kondensator wysokonapięciowy?

Według definicji jest to element elektryczny bądź elektroniczny, który został stworzony z pary przewodników. Zwane są one okładkami – zostały rozdzielone specjalnym dielektrykiem.

Budowa oraz zasada działania samego kondensatora wysokonapięciowego jest bardzo prosta. Dwie płaszczyzny przewodnika, które zrobione są najczęściej z metalu, zwane są fachowo okładkami. Ponadto oddzielone są od siebie bardzo cienką warstwą specjalnego izolatora. Jeżeli przyłożymy do nich napięcie stałe, to ładunki o przeciwnych znakach zaczną się gromadzić na właściwych okładkach. Mowa tutaj o efekcie wytworzonego między nimi jednorodnego pola elektrycznego.

Kondensatory wysokonapięciowe – jak działają?

Warto pamiętać o tym, że po odłączeniu kondensatora wysokonapięciowego od źródła napięcia, wszelkie ładunki zgromadzone na okładkach powinny zostać naładowane.

Jeśli mowa o kondensatorach foliowych, to okładki mają postać dłuższych pasków metalowej folii. Ponadto przedzielone są równie długim oraz cienkim paskiem folii z właściwego zastosowanego tworzywa sztucznego. Wszystkie w ten sposób złożone elementy będą ciasno zwijane. Dzięki temu tworzy się specjalna żywica – po wcześniejszym podłączeniu drucików oraz zalaniu całości.

Kondensatory wysokonapięciowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.