Skip to content Skip to footer

Co to jest pianka polietylenowa?

Pracujesz w branży budowlanej lub opakowaniowej? Nie wiesz jaki materiał będzie odpowiedni do zabezpieczenia towarów w transporcie? Dowiedz się, co to jest pianka polietylenowa i sprawdź, w jakiej formie jest sprzedawana.

Jak powstaje pianka polietylenowa?

Bazą tego uniwersalnego materiału jest polietylen o małej gęstości, czyli tak zwany LDPE. Charakteryzuje się dużą giętkością i elastycznością, nawet w niskich temperaturach. Jest miękki, nie ma zapachu i jest chemicznie obojętny. Wykazuje wysoką odporność na parę i wilgoć.

W celu uzyskania ostatecznego produktu w postaci pianki polietylen LDPE poddaje się działaniu obojętnego gazu propan-butan, który powoduje spienianie jego struktury. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom pianka polietylenowa może być przycinana lub zgrzewana.

Gdzie można stosować piankę polietylenową?

Pianka jest znakomitym materiałem ochronnym powierzchni wymagających ochrony przed porysowaniem. W zależności od końcowych właściwości jest masowo wykorzystywany w transporcie, opakowaniach i ich zabezpieczeniach. Antystatyczne właściwości pianki umożliwiają zastosowanie jej do zabezpieczania sprzętu elektronicznego.

Pianka polietylenowa znajduje zastosowanie w budownictwie w postaci taśm i folii dylatacyjnych. Wykonuje się z niej otuliny i osłony rur, a także płyty, które doskonale pełnią funkcję izolatorów. Pianka w rolce lub arkuszu jest ważnym elementem między innymi sprzętu sportowego i rehabilitacyjnego. Wykonuje się z niej maty do ćwiczeń, dodatkowe akcesoria pływackie, a także stabilizatory i gorsety wykorzystywane w ortopedii.

W jakich postaciach występuje pianka polietylenowa w ofercie handlowej?

W hurtowniach i sklepach oferujących materiały budowlane i opakowaniowe najczęściej kupowaną odmianą jest pianka w rolce. Oferowana jest w wielu różnych długościach i szerokościach. Grubość zawiera się w przedziale od 0,8 do 10 milimetrów. Tak duża różnorodność wymiarowa umożliwia dokładne dopasowanie pianki do miejsca montażu.

Drugą, bardzo popularną odmianą jest Pianka w arkuszach lub płytach. Grubość, jaką może mieć pojedyncza płyta, osiąga do 100 milimetrów. Najmocniejszą jej odmianą jest płyta polietylenowa kaszerowana. Jest stosowana jako okładzina wewnątrz stalowych zbiorników.