Skip to content Skip to footer

Kto ma szansę na bycie notariuszem?

Studia prawnicze to marzenie wielu, kojarzące się z prestiżem, sporymi zarobkami i fascynującą pracą w sądzie. Niestety, taka wizja częściej pochodzi z filmów kryminalnych niż z rzeczywistości. Niemniej zawód prawnika, w tym notariusza, wciąż pozostaje ważny.

Kogo akceptują jako notariusza?

Bycie notariuszem to wielka odpowiedzialność – to on dba o poprawność dokumentów, zgodność kopii z oryginałami, prawdziwość protokołów czy poświadczeń. Warto zaznaczyć, że za każdy błąd odpowiada przed Radą Izby Notarialnej.

Dla kogo więc jest ten zawód? Przede wszystkim dla osób skrupulatnych, dokładnych i praktycznych, gotowych do pracy z dokumentami. Muszą być przygotowani na samodzielność, ponieważ umiejętności interpersonalne, ważne w innych zawodach, mają tu mniejsze znaczenie.

Ścieżka zawodowa

Aby zostać notariuszem, trzeba najpierw ukończyć studia prawnicze na publicznej lub prywatnej uczelni. Potem jest aplikacja notarialna, nadzorowana przez opiekuna wybranego przez izbę notarialną. Aplikant ma też możliwość wyboru kancelarii.

W tym okresie musi odbyć sześciomiesięczną praktykę sądową w sprawach cywilnych, rejestrowych i księgowo-wieczystych. Aplikację zamyka egzamin notarialny, który sprawdza, czy aplikant jest gotowy do pracy jako notariusz. Po zdaniu egzaminu, trzeba odbyć obowiązkowy dwuletni staż na stanowisku asesora. Po tym okresie można starać się o własną kancelarię.

Zarobki – Czy Warto?

Wielu interesuje, ile można zarobić. Zarobki notariusza trudno oszacować, bo zależą głównie od liczby aktów notarialnych. Ale można wyróżnić pewne tendencje w różnych regionach Polski.

Najlepiej płatni są notariusze w województwach mazowieckim (średnio ok. 42500 zł netto), dolnośląskim (ok. 3185 zł netto) i wielkopolskim (ok. 3060 zł netto). Najniższe zarobki notariuszy zanotowano w woj. podlaskim (ok. 2410 zł netto) i lubuskim (ok. 2290 zł netto).