Skip to content Skip to footer

Czy lepiej wybrać drewniane czy plastikowe skrzynie na owoce?

Prowadząc działalność sadowniczą, należy liczyć się z tym, że w pewnym momencie konieczne będzie dokonanie zbioru owoców oraz ich dalsza dystrybucja na rynek. Wielu sadowników zastanawia się, jaka jest najwygodniejsza forma wprowadzania swoich towarów do obrotu – czy lepiej oferować je w skrzynkach drewnianych, papierowych, czy może wybrać skrzynki sadownicze z plastiku? Jakie zalety mają poszczególne rozwiązania? W jakich typach działalności rolniczej lepiej sprawdzą się skrzynie na owoce z plastiku? Które rozwiązanie przyniesie gospodarstwu większe zyski?

Skrzynki drewniane i kartonowe – zalety i wady

Przede wszystkim Skrzynie na owoce z tych materiałów są tańsze w porównaniu do plastikowych. Jednostkowy koszt jednej sztuki jest niższy. Należy jednak pamiętać, że są one w większości sytuacji jednorazowe – niszczą się, absorbują soki owocowe i po prostu nie są zwracane z hurtowni czy sklepów detalicznych. Mają swoich zwolenników, ale nie jest to rozwiązanie pozbawione wad.

Skrzynki sadownicze z plastiku

Skrzynki wykonane z plastiku są zdecydowanie wytrzymalsze, szczególnie gdy porównamy je z tymi z kartonu. Z tego powodu mogą być one używane kilkukrotnie. Łatwiej ustawić je w stosy, i zdecydowanie lepiej chronią zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi. Różnią się ceną od skrzynek drewnianych czy kartonów, jednak można je łatwo wyczyścić i użyć ponownie do przygotowania kolejnego ładunku.

W jaki sposób skrzynki plastikowe na owoce producent dostosował do różnych typów owoców?

Owoce różnią się między sobą kształtem, twardością czy zawartością soku. Dlatego też skrzynki plastikowe na owoce producent dostosował do różnego rodzaju płodów rolnych. Mają zatem różną gęstość wystąpienia perforacji w dnie i ściankach, różnią się umiejscowieniem uchwytów czy też nie zachodzą na siebie, gdy są ustawione w stos.

Dlaczego skrzynki plastikowe na owoce są lepszym finansowo rozwiązaniem niż drewniane czy kartonowe?

Skrzynki plastikowe są wielokrotnego użytku – dlatego ich koszt zakupu należy podzielić na ich możliwą żywotność, a jak wiadomo, ta dla kartonów i drewna jest dużo niższa. W jednostkowym rozrachunku skrzynki sadownicze z plastiku będą po prostu tańsze.