Nici chirurgiczne to jedne z podstawowych materiałów, które wykorzystuje się w chirurgii. Niezbędne są one w procesach takich jak opatrywania ran wewnętrznych, a także tam, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości skóry i głębszych warstw ciała. Nić chirurgiczna pozwala na zbliżeniu się tkanek, których ciągłość została przerwana. Dzięki temu rany szybciej się goją, a pacjent prędzej dochodzi do zdrowia.
Rodzaje nici chirurgicznych
Nici chirurgiczne dzielą się przede wszystkim pod względem budowy i trwałości. Są to dwie grupy, czyli nici chirurgiczne wchłanialne, inaczej rozpuszczalne, oraz niewchłanialne, nierozpuszczalne.Nici chirurgiczne rozpuszczalne są wyłącznie syntetyczne. Mogą być plecione, monofilamentowe, oparte na kwasie poliglikolowym. Wśród nich są materiały, które mają różne okresy podtrzymywania.Nici chirurgiczne nierozpuszczalne są to nici monofilamentowe i multifilamentowe. Wykonane są z materiałów, które po zakończeniu leczenia należy wyciągnąć, ponieważ się nie rozpuszczają.
Nić chirurgiczna monolityczna i pleciona- czym się różnią?
Nici monolityczne mają niski poziom traumatyzacji, czyli uszkadzania tkanek podczas szycia. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w chirurgii plastycznej i naczyniowej. Dzięki gładkiej powierzchni jest mniejsza szansa na pojawienie się drobnoustrojów, dlatego nici te doskonale się sprawdzają przy zszywaniu ran wysokiego ryzyka.Nici multifilamentowe mają zwiększoną wytrzymałość i małą podatność na rozciąganie. Dzięki temu, ze materiał ten jest giętki, zapewnia dużą wygodę w szyciu.
Grubość a zastosowanie nici chirurgicznych
W czasie każdej operacji chirurg musi wybrać nici o optymalnej grubości, które muszą być równocześnie wytrzymałe, aby utrzymywały brzegi rany w niezmienionym stanie. Im mniejszy rozmiar nici, tym niższa wytrzymałość szwu na rozciąganie podczas gojenia się ran. Z drugiej strony jednak cienkie szwy oznaczają też małe blizny.Grubość nici chirurgicznych zależy od wielu czynników. Występują nici cienkie, te o średniej grubości i bardzo grube.Nici cienkie stosowane są głównie do zabiegów okulistycznych takich jak np. operacje zaćmy lub jaskry, nici średnie są przeznaczone do zabiegów chirurgii skory i w położnictwie. Natomiast nici najgrubsze, ponieważ są bardzo wytrzymałe na rozciąganie, stosowane są w chirurgii ortopedycznej i do przyszywania dużych struktur.