Skip to content Skip to footer

Dziurawiec pospolity – zastosowanie i przeciwwskazania

Dziurawiec zwyczajny, znany wielu osobom jako ziele świętojańskie, jest rośliną, którą można bardzo często spotkać na łąkach czy skrajach lasów. Posiada sztywną łodygę, która może osiągać wysokość około 70 centymetrów, a liczne, drobne kwiatki koloru żółtego nadają mu charakterystycznego wyglądu.

Dziurawiec kiedy zbierać?

Okres kwitnienia dziurawca zwyczajnego przypada na miesiące letnie. Od czerwca, aż do września te drobne kwiaty zdobią pola i łąki, dlatego czas zbiorów jest stosunkowo długi.

Należy pamiętać o tym, aby wybierać jedynie rośliny, które są w trakcie kwitnienia i oczywiście nie posiadają żadnych oznak chorób. Dziurawiec zwyczajny najlepiej jest zbierać o poranku, w ciepłe i suche dni, dzięki czemu kwiaty będą w lepszej kondycji.

Dziurawiec zastosowanie

Dziurawiec pospolity jest rośliną powszechnie stosowaną w ziołolecznictwie. Posiada bardzo korzystny wpływ na zdrowie i kondycję całego organizmu. Do jego najważniejszych właściwości można z całą pewnością zaliczyć pozytywny wpływ na układ trawienny oraz stany depresyjne.

Dziurawiec jest szczególnie polecany w schorzeniach dróg żółciowych, żołądka i jelit o różnym pochodzeniu. Dzięki działaniu rozkurczowemu pozwala w delikatny sposób pozbyć się bólów w obrębie jamy brzusznej, a także wzdęć.

Dziurawiec pospolity jest również bardzo ceniony ze względu na swoje działanie na układ nerwowy. Stosuje się go w celu zmniejszenia stanów napięcia nerwowego, a także w stanach depresyjnych, które nie wymagają leczenia farmakologicznego.

Dziurawiec pospolity przeciwwskazania

Pomimo licznych korzyści, jakie przynosi stosowanie dziurawca pospolitego, w niektórych sytuacjach nie jest on wskazany. W każdym przypadku terapia ziołami powinna być skonsultowana w pierwszej kolejności z lekarzem, który na podstawie wywiadu będzie w stanie ocenić jej bezpieczeństwo i prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku przyjmowania leków na stałe, ponieważ może on w znacznym stopniu obniżać poziom ich wchłaniania. Dziurawca nie należy przyjmować między innymi w przypadku farmakologicznego leczenia depresji, zakażenia wirusem HIV oraz w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej.