Skip to content Skip to footer

Droga pani, proszę iść na wymaz

Rozmaz szyjkowy to technika medyczna, o którym musi coś wiedzieć każda kobieta. Pozwala ona dostrzec wczesne stadium raka w obrębie stref intymnych. Rak ten na początkowym etapie rozwoju jest jeszcze niemal całkowicie uleczalny. Właśnie dlatego regularne wymazy są tak istotne.

Badanie dla wszystkich

Ogólnie rzecz biorąc poleca się, by wymaz cytologiczny wykonywała każda kobieta, która rozpoczęła współżycie płciowe. Jeśli wyniki nie dały podstaw do niepokojów, to następną cytologię może mieć za 3 lata.

Natomiast kobiety, które miały mniej szczęścia – czyli wyniki wskazujące na defekty w obrębie narządów rodnych – powinny czynić podobne badania tak często, jak to tylko możliwe. Wymaz cytologiczny pozostaje również szalenie istotnym badaniem dla tych pań, które nie mają pełnej odporności (są po przeszczepie, chemioterapii albo są nosicielkami wirusa HIV).

Jeśli wierzyć statystykom, to za przeważającą część raka szyjki macicy odpowiada HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Zarażenie następuje zwykle albo przez bliskie kontakty skórne, albo przez zbliżenie płciowe. Dlatego pacjentki, które szybko rozpoczęły współżycie a także te, które miały często zmieniały partnerów, przeważnie należą do grupy ryzyka.

Badania cytologicznego nie robi się podczas miesiączkowania. Ponadto należy pamiętać o tym, by na dwie doby przed spotkaniem ze specjalistą nie używać żadnych medykamentów, ani doustnych ani dopochwowych. Na dobę przed badaniem nie powinno się też oddawać uniesieniom seksualnym. Zignorowanie tych zasad może sprawić, że zebranie komórek szyjki macicy zostanie utrudnione, zaś wyniki badań okażą się mało wiarygodne.

Przygotowania do wymazu

Kobieta rozsiada się na specjalnie wyprofilowanym fotelu ginekologicznym, natomiast lekarz kieruje w jej miejsca intymne Wziernik ginekologiczny. To urządzenie wyposażone w dźwignię, pozwalającą na rozwarcie wejścia pochwy. Następnie lekarz za pomocą czegoś na kształt szczotki na długim wyciągniku, zbiera wymaz z szyjki macicy. Wymaz ten następnie zostaje utrwalony i posłany w ręce laborantów.

To nie boli

Cytologia raczej nie może sprawić pacjentce żadnego bólu, a często także nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Nie ma się również co martwić higieną, albowiem do badań stosowane są wzierniki ginekologiczne jednorazowe. Narzędzia tego typu są zrobione z twardego tworzywa sztucznego, o gładkich wykończeniach, dzięki którym nie ma szans na spowodowanie uszkodzeń śluzówki pochwy (pierwsze wzierniki ginekologiczne jednorazowe zrobione z plastiku bywały nieprzyjemne w dotyku).