Wszystko o radiatorach przemysłowych

  • przez

Radiatory to elementy pojedyncze albo ich zespół, które odprowadzają ciepło z układu, z którym się styka, do otoczenia. Są to metalowe bryły, z materiału, który dobrze przewodzi ciepło. Mają rozwiniętą powierzchnię od strony zewnętrznej i ma postać prętów albo żeber, aby maksymalizować przekazywanie ciepła.

Co to są radiatory przemysłowe?

Radiatory przemysłowe wykonane są z aluminium. Używa się ich do odprowadzenia ciepła w wielu urządzeniach w przemyśle. Wykorzystywane są w energetyce, motoryzacji i kolejnictwie, czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest odprowadzenie energii, żeby uniknąć uszkodzeń podzespołów.

Jak poprawić skuteczność radiatora?

Aby poprawić przewodzenie ciepła radiator dociska się do powierzchni, która wydziela ciepło. Aby usprawnić pracę radiatorów użyć można pasty i kleju termoprzewodzącego lub taśmy. Przy największych obciążeniach konieczne jest rozprowadzenie strumienia ciepła wykorzystując do tego celu ciecz.

Gdzie wykorzystywane są radiatory?

Radiatory wykorzystywane są w układach elektronicznych, w procesorach, wzmacniaczach, wszędzie tam gdzie występuje tarcie i jest wydzielana duża ilość ciepła.Radiatory mogą być powietrzne, wodne, obudowy i osprzętu radiatorowego, materiałów termoprzewodzących, płynów chłodzących.

Co to są radiatory wodne przemysłowe?

Radiatory wodne mają postać płyt chłodzących i przeznaczone są do chłodzenia diod, tyrystorów i tranzystorów mocy z obudową z płaska podstawą. Na płytach można montować różne urządzenia elektroniczne i podzespoły. Mogą również mieć postać jednolitych płyt, które mają kanały wewnętrzne, albo powtarzalne elementy z połączonymi ze sobą kanałami.Radiatory wodne wykorzystuje się w elektronice i urządzeniach mechanicznych, w elementach o bardzo dużym obciążeniu cieplnym, jako chłodnicę do ogniwa, do tranzystorów i tyrystorów.

Zalety radiatorów wodnych

Do ich głównych zalet należy cicha praca, bezawaryjność, nie osadza się na nich kurz, brak ruchomych elementów. Maja także o wiele lepszą wydajność niż te chłodzone powietrzem.Radiatory przemysłowe maja mechanicznie zakuwane pióra, gdzie nie ma potrzeby stosowania klejów. Mają one doskonałą przewodność cieplną, a także nie wymagają form odlewniczych.

Radiatory przemysłowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.