Skip to content Skip to footer

Dlaczego wiertarki słupowe są niezbędne w każdym warsztacie?

Wiertarka słupowa przyda się nie tylko w profesjonalnym warsztacie. Decyduje o tym kilka zalet urządzeń tego typu. Jednymi z najważniejszych są precyzja i wygoda procesu wiercenia. Ponadto nowoczesne wiertarki słupowe umożliwiają obróbkę nawet stosunkowo wysokich przedmiotów, mogą również być wyposażone w stół obrotowy co niezwykle ułatwia prace z elementami o przekrojach kołowych.

Podstawowe informacje o wiertarkach kolumnowych

Wiertarki słupowe znane są również jako kolumnowe lub pionowe. Współczesne urządzenia są zaprojektowane jako narzędzia wolnostojące, co umożliwia ich użycie w swobodnie wybranym miejscu czy stole roboczym w naszym warsztacie. Dobra wiertarka kolumnowa powinna być wyposażona w stół krzyżowy, który zagwarantuje, że obrabiany przedmiot będzie stabilny w trakcie dowolnych prac. Warto podkreślić, co może być wspomnianym „dowolnym procesem”. Wbrew nazwie, wiertarki słupowe mogą posłużyć nie tylko do wiercenia! Swobodnie można wykorzystać je do frezowania, gwintowania czy powiercania. W przypadku szczególnie wymagających materiałów czy elementów maszyn powiercanie często jest jedynym sposobem na uzyskanie otworu o odpowiedniej średnicy oraz wymaganej klasie powierzchni otworu. Bez użycia wiertarki słupowej trudno liczyć na powodzenie w przypadku procesu powiercania.

Jak wybrać urządzenie, które przyda się w naszym warsztacie?

Podstawowym parametrem jest moc. Producenci wyposażają wiertarki kolumnowe zazwyczaj w silniki o mocy od 500 do 800 W. Przy tym należy pamiętać, że z różnych powodów (choćby opory tarcia) nie zawsze jest możliwe użycie całej dostępnej mocy tylko w procesie wiercenia, dlatego jeżeli mamy zamiar wiercić i obrabiać bardzo twarde materiały to lepiej wybrać urządzenie o jak największej mocy. Ponadto nieustanna praca w obszarze największej dostępnej mocy może się niekorzystnie odbić na trwałości silnika, dlatego lepiej zakupić urządzenie o mocy z odpowiednim zapasem. Rodzaj uchwytu zastosowanego w danym modelu definiuje średnice wierteł, których możemy użyć. Typowym zakresem jest 5 – 20 mm. Natomiast zderzak umożliwia ustawienie głębokości wierconego otworu z dokładnością do 0,1 mm. Z pewnością nie uzyskamy podobnej precyzji używając wiertarki bez mechanicznego uchwytu.

Bezpieczna praca

Zawsze należy pamiętać o ochronie oczu oraz o zablokowaniu dźwigni stołu. Wiertło w uchwycie koniecznie należy dokręcić, gdyż zbyt słaba siła uchwytu skutkuje ślizganiem się wiertła w trakcie procesu. Istotne jest również ustawienie prędkości obrotowej narzędzia odpowiednio dostosowanego do celu pracy i obrabianego materiału.