Skip to content Skip to footer

3 kroki jak wybrać krzesło barowe

Od tego jakie krzesła barowe wybierzemy będzie zależał nie tylko styl naszej kuchni, ale również i pokoju. Otwarta przestrzeń kuchni wymusza urządzenie kuchni i pokoju w tym samym stylu. Jak wybrać idealny stołek barowy w trzech krokach?

Krok pierwszy – wysokość

Stołek barowy musi mieć wysokość dostosowaną do mebla, przy którym będzie stał. Obecnie krzesła barowe używane są przy bufetach lub wyspach, które są łącznikiem między kuchnią a pokojem.

Wysoki blat, czyli 100 – 110 cm powinien być łączony z krzesłami o wysokości 80 – 85 cm. Wyspa może mieć mniejszą wysokość, gdyż może mieć w granicach 90 -100 cm. Stołek barowy powinien mieć wysokość 70 – 75 cm. Zasada dobierania wysokości krzesła do blatu mówi, że różnica między stołkiem barowym, a stołem powinna mieć około 20 30 cm. Jest to optymalna wysokość dla uzyskania wygodnego i funkcjonalnego krzesła barowego.

Krok drugi – ile mamy miejsca

Stołki barowe mogą mieć poręcze lub być bardzo ascetycznym siedziskiem bez poręczy i podłokietników. Wbrew pozorom nie jest to tylko funkcja estetyczna.

Musimy pamiętać, że podłokietniki oraz poręcz zajmują dodatkowe miejsce. Jest to niezmiernie ważne, gdy tego miejsca nie mamy dużo. Decydując, czy możemy pozwolić sobie na większe, wygodniejsze stołki barowe musimy ustalić, jak dużo osób na co dzień będzie zasiadało do stołu.

Na pierwsze krzesło barowe liczymy 35 cm, na drugie i każde kolejne 60 cm. Ostatni stołek barowy może zajmować już tylko 35 cm. Takie przeliczenie miejsca na osobę zapewni nam wygodne siedzenie. Mniejsza ilość miejsca doprowadzi do tego, że w trakcie posiłków będziemy szturchać się łokciami.

Krok trzeci- wszystko to co najlepsze

Dopiero ostatnim elementem planowania zakupu krzeseł barowych jest zastanawianie się nad stylem, wyglądem oraz materiałem, z którego mają być zrobione krzesła barowe. Stołek barowe, by spełniał swoja funkcje musi być przede wszystkim wygodny. Dopiero ostatnim punktem jest estetyka.

Stołki barowe, które zostaną dobrane do warunków, które mamy dzięki tym trzem zasadom pozwolą nam na uzyskanie ergonomicznej, wygodnej przestrzeni. Czy ergonomia nie może iść w parze z estetyką? Może. Wybranie krzeseł, które są ergonomiczne i estetyczne kosztuje tylko więcej wysiłku, ale użytkowanie ich sprawia większą przyjemność. Krzesła, które są piękne i wygodne to sama radość.