Skip to content Skip to footer

Systemy ERP – pomocą dla małych i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych

Każda firma niezależnie od wielkości powinna korzystać ze specjalistycznego oprogramowania ERP. Dzięki temu dokona analizy zapotrzebowania oraz kosztów produkcji, co pozwoli na zwiększenie opłacalności. Oprogramowanie ERP dla produkcji dedykowane jest do każdego przedsiębiorstwa, które chce zajmować określoną pozycję na rynku.

Systemy ERP – intensyfikacja produkcji

Dzięki systemom ERP możliwe jest kontrolowanie procesu produkcji na każdym etapie. Przede wszystkim na początku danego procesu najważniejsze jest określenie zapotrzebowania począwszy od surowca oraz jego zamienników. Następnie dochodzi do analizy potrzebnej ilości osób w procesie produkcji oraz jakie maszyny są konieczne w produkcji.

Oprogramowanie ERP dla produkcji umożliwia przed rozpoczęciem danego zlecenia stworzenie orientacyjnej kalkulacji, która pozwoli na stwierdzenie opłacalności danego przedsięwzięcia. Systemy ERP dokonują planu produkcji oraz prognozy sprzedaży. Sprawdzają także stany magazynowe oraz w razie jakichkolwiek braków tworzą listę zapotrzebowania.

Jak zaplanować zakup materiałów?

Program ERP na podstawie wprowadzonych danych ilości zamówień oraz prognoz sprzedaży dokonuje analizy zapotrzebowania oraz potrzebny czas na dostarczenie danych produktów, aby produkcja wystartowała zgodnie z terminem.

Harmonogramowanie produkcji

Program ustala datę zarówno rozpoczęcia, jak i zakończenia produkcji danej partii. Ilość potrzebnych materiałów oraz zalecenia jak przygotować stanowiska pracy dla pracowników. Producent na każdym etapie widzi na bieżąco zaktualizowane dane. Zatem ma informacje, jak przebiega proces produkcji oraz jakie koszty już zostały poniesione. Zawarte są również informacje dotyczące dalszego planowania. Po wytworzeniu danej partii następuje kontrola jakości produktów. W tym czasie nadaje się danemu towarowi numer seryjny oraz numer partii produkcyjnej, które wprowadzane są do systemu. Zatem w razie wytworzenia jakiegoś wadliwego produktu bardzo szybko możliwe jest namierzenie felernej partii produkcyjnej.

Rozliczanie kosztów produkcji – szczegółowe informacje

Na samym końcu system dokonuje rozliczenia produkcji. Zawarte są w nim zarówno informacje dotyczące kosztów jednego produktu, jak i danej partii, co pozwoli na rozliczenie opłacalności i zysków. Warto wybierać takie programy, które są w pełni zautomatyzowane i doskonale współpracują z urządzeniami zewnętrznymi np. tabletem czy komputerem.

Więcej na https://erpnav.pl/produkcja-erp/