Skip to content Skip to footer

Na czym polega przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Wiele osób zastanawia się, na czym dokładnie polega przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami całego procesu.

Na czym polega przekształcenie?

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w dużej mierze polega na płynnym przejściu z jednej formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej w inną. W tym procesie nie jest konieczne zawieszanie działalności lub jej zamykanie, dlatego jest to tak korzystne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców. Wśród głównych powodów przekształcania przedsiębiorstw można wskazać przede wszystkim względy finansowe, a także możliwość optymalizacji. Dzięki przekształceniu możliwe jest zmniejszenie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, a także zmniejszenie obciążeń podatkowych oraz zwiększenie kapitału.

Kiedy możliwe jest przekształcenie?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, kiedy dokładnie możliwe jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zmiana formy prawnej prowadzenia swojej firmy nie zawsze jest możliwa, dlatego przed podjęciem decyzji o takim działaniu warto zapoznać się ze wszystkimi jego niezbędnymi aspektami. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych możliwe jest dokonanie przekształcenia na jednoosobową spółkę kapitałową, czyli spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zasada kontynuacji

Podczas przekształcania jednoosobowej działalności gospodarczej w firmę o innej formie prawnej niezbędne jest zastosowanie zasady kontynuacji. Oznacza ona, że powstała spółka ma takie same prawa oraz obowiązki, jak jednoosobowa działalność gospodarcza, która była prowadzona przed zmianą. Oprócz tego przedsiębiorstwo dotyczą te same zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które obowiązywały firmę wcześniej. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę podczas analizowania opłacalności zmieniania formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Zasada kontynuacji dotyczy również wspólników spółki, jednak w jednoosobowej działalności gospodarczej może być tylko jeden właściciel.