Skip to content Skip to footer

Złomowanie stali szybkotnącej, czyli metoda recyklingu stali HSS

Nie ulega wątpliwości, że złomowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod segregacji i przetwarzania odpadów metalowych. Dzięki działalności skupów złomu bowiem żeliwne bądź stalowe konstrukcje i przedmioty, które nie spełniają już swoich funkcji, trafiają do miejsca, gdzie szybko poddaje się je procesowi recyklingu. Złomy stali zazwyczaj zajmują się skupowaniem różnego rodzaju materiałów, w tym stali szybkotnącej.

Czym jest stal szybkotnąca?

Zwana inaczej stalą HSS (z angielskiego High Speed Steel) stal szybkotnąca to materiał stopowy, jaki wykorzystuje się do budowy narzędzi. Wyróżnia się ona złożonym składem, w którym znajdują się podwyższone zawartości innych metali – najczęściej niklu, kobaltu i wolframu. Domieszki te zazwyczaj stanowią od 4 do aż 18 procent całej zawartości. Ze względu na swoją bogatą konsystencję stal HSS powstaje za pomocą obróbki cieplnej, podczas której dodatki stopowe łączą się z węglem i tworzą specyficzne węgliki.

Skomplikowany proces powstawania stali szybkotnącej sprawia, że ma ona wyjątkowe właściwości. Materiał tego typu charakteryzuje się bowiem niezwykle wysoką trwadością, co sprawia, że jest także znacznie odporna na ścieranie. Stal HSS zachowuje także swój kształt nawet osiągając temperaturę 600 stopni Celcjusza.

Ze względu na swoją wytrzymałość tę odmianę stali stopowej wykorzystuje się głównie do wytwarzania narzędzi, które służą do wymagającej i wysokowydajnej obróbki skrawaniem, czyli na przykład do wszelkiego rodzaju frezów, wierteł i noży tokarskich.

Recykling stali HSS

Ze względu na swoją skomplikowaną strukturę stal HSS należy raczej do materiałów, które trudno poddać recyklingowi. Jedyną metodą jego przetworzenia może być tylko ponowne przetopienie go na stop metalu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest oddanie zniszczonych narzędzi wykonanych ze stali szybkotnącej do przystosowanego do jej obróbki złomu stali. Przygotowany do tego celu złom stali posiada bowiem profesjonalne piece, w których podgrzewa się materiał do takiej temperatury, aż zmienia on swoją konsystencję na płynną, a z niej formuje się odlewy, jakie następnie trafiają do producentów.

Plusy recyklingu stali szybkotnącej

Recykling stali szybkotnącej jest bardzo ekologiczny, ponieważ dzięki niemu wykorzystuje się zalegający materiał. Nie ma także konieczności produkowania nowych stopów tego metalu, a proces ten jest szkodliwy dla środowiska.

Przetworzenie stali HSS zatem opłaca się producentom. Warto jednak wspomnieć także o tym, że recykling metalu przynosi korzyści także dla sprzedającego stal szybkotnącą, ponieważ każdy złom stali oferuje za niego wyższe stawki niż za odpady z innych rodzajów metalu.