Skip to content Skip to footer

Pierwsze kroki w numizmatyce

Numizmatyka może być doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Co tu dużo ukrywać- bardzo dochodowym hobby. Jeśli masz trochę wolnej gotówki, lubisz stare przedmioty i masz naturę kolekcjonera, numizmatyka jest tym czym czego szukasz.

Od czego zacząć przygodę z numizmatyką?


W pierwszej kolejności należy określić tę gałąź numizmatyki, która nas najbardziej interesuje. Możemy zbierać monety kolekcjonerskie pod pewien klucz, na przykład ze względu na epokę. Dla przykładu zbieramy monety wyłącznie z okresu międzywojnia, emitowane przed II wojną światową.

Rodzaje monet


Numizmatyka obejmuje trzy główne typy monet. Pierwsze pośród nich to monety kolekcjonerskie. Drugie, których na rynku jest najwięcej to tak zwane “obiegówki”. Trzecie to monety okolicznościowe.
Jak sama nazwa wskazuje “obiegówki” to popularne monety, którymi płacimy na co dzień. Ich ilość jest ogromna, sami doskonale o tym wiemy. Z biegiem czasu, wraz z kolejnymi demonizacjami ich wartość wzrasta. Całkiem dobre ceny uzyskują popularne “obiegówki” właśnie z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Niestety, obecnie wybijane monety mają wyłącznie wartość nominalną. Zawartość kruszców szlachetnych- złota czy srebra jest w nich znikoma. Wybijane są głównie ze sztucznych tworzyw.
Monety okolicznościowe emitowane są w limitowanych edycjach. Najczęściej na okoliczność ważnego wydarzenia, rocznicy, jubileuszu. Tak jak monety zwane obiegówkami, monety kolekcjonerskie wybijane są zwykle z tworzyw sztucznych. Ich nakłady są bardzo różne, od kilkuset sztuk po kilkaset tysięcy. Do wybicia monety kolekcjonerskiej stosuje się już jednak metale szlachetne- rzecz jasna złoto oraz srebro. O wiele większą stopę zwrotu z inwestycji przyniosą monety kolekcjonerskie emitowane zagranicą.

Od jakich monet warto budować kolekcję?


Od czego więc zacząć przygodę z numizmatyką? Wielu specjalistów w tej dziedzinie zaczynało od monet obiegowych. Ich wybór jest przeogromny. Możemy zbierać bowiem monety bulionowe z różnych części świata, z wielu różnych epok. Im bardziej będziemy wgłębiać się w temat tym większą wiedzę pozyskamy na temat numizmatyki i opłacalności. Gdy nie mamy zbyt dużo gotówki na zakup monet kolekcjonerskich inwestujmy w te pochodzące z okresu PRL-u. Wraz z upływem lat będzie ich coraz mniej. Z czasem możemy zacząć zbierać monety krążące w obiegu za czasów zaborów. Kopiejki, niemieckie marki osiągają dzisiaj zadowalające ceny na rynkach światowych. Przede wszystkim dlatego, że nie mają wartości wyłącznie nominalnej. Monety te były bowiem produkowane z odpowiedniej ilości kruszców.